Więcej na temat uprawnień do kierowania pojazdami opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl.
Prawo jazdy kategorii B jest kojarzone przede wszystkim z samochodami osobowymi. I taka asocjacja jest jak najbardziej prawidłowa. To podstawowe przeznaczenie tego typu uprawnień do kierowania. Bliższe przyjrzenie się przepisom prowadzi jednak do wniosku, że kategoria B daje dużo szersze uprawnienia. I prawo jazdy AM to początek. Bo kierowca ma też trochę prawo jazdy A...
Zakres poszczególnych uprawnień dokładnie opisuje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Jeżeli chodzi o prawo jazdy kategorii B, to zostało doprecyzowane w art. 6 ust. 1 pkt 6. Co on mówi? Że taki dokument "stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla". To oznacza samochody osobowe, SUV-y, pick-up`y, vany, dostawczaki czy nawet kampery. Kluczowy jest limit DMC – nie może przekroczyć 3,5 tony.
Czasami uprawnienia wynikające z prawa jazdy kategorii B mogą zostać rozszerzone. Rozszerzone do pojazdów o DMC wynoszącym nawet 4,25 tony. Przypadek taki jest możliwy jednak przy wystąpieniu dwóch warunków dodatkowych. Po pierwsze mowa o pojazdach, w których zastosowane są paliwa alternatywne. W skrócie zaliczają się do tego samochody elektryczne i wodorowe. Po drugie kierowca musi mieć uprawnienia kategorii B od co najmniej dwóch lat. Tak wskazuje art. 6 ust. 3 pkt 4 lit. b.
Wspomniany powyżej akt prawny precyzuje jednak, że prawo jazdy kategorii B pozwala również na prowadzenie zespołu pojazdów. W sytuacji, w której kierowca podłączy do pojazdu przyczepę lekką, nie obowiązuje ograniczenie wagowe. To wynika bowiem z definicji przyczepy lekkiej – jej DMC nie przekracza 750 kg. Gdy z autem połączona będzie przyczepa inna niż lekka, DMC całego zestawu pojazdów nie może przekroczyć 3,5 tony. Po zdaniu egzaminu na kod 96 prawa jazdy, masa takiego zestawu rośnie do 4,25 tony.
Mimo iż w definicji kat. B wskazanej na początku pojawiają się słowa "za wyjątkiem motocykla", prawo jazdy kategorii B to jednak też trochę... prawo jazdy kategorii A. Trochę, bo kierującego dotyczą zasadnicze ograniczenia. Tak, może prowadzić motocykl. Pojazd ten nie może być jednak napędzany silnikiem o większej pojemności niż 125 cm3. To raz. Dwa, moc układu napędowego zastosowanego w jednośladzie nie może przekraczać 11 kW. Po trzecie, aby uzyskać takie uprawnienia, kierujący musi posiadać uprawnienia od co najmniej 3 lat.
Kierowca, który zdobywa prawo jazdy kategorii B, z punktu widzenia polskiego prawa automatycznie ma też uprawnienia kategorii AM. To oznacza, że może legalnie prowadzić m.in.: