Prawo jazdy kat. B. Masz też AM i trochę A, możesz jeździć nie tylko osobówkami

Kierowcy czasami nie wiedzą o tym, że prawo jazdy kategorii B, daje im dużo większe uprawnienia, niż tylko do kierowania osobówkami. W pojęcie to łapią się też vany, kampery czy nawet... niektóre motocykle.

Więcej na temat uprawnień do kierowania pojazdami opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl.

Prawo jazdy kategorii B jest kojarzone przede wszystkim z samochodami osobowymi. I taka asocjacja jest jak najbardziej prawidłowa. To podstawowe przeznaczenie tego typu uprawnień do kierowania. Bliższe przyjrzenie się przepisom prowadzi jednak do wniosku, że kategoria B daje dużo szersze uprawnienia. I prawo jazdy AM to początek. Bo kierowca ma też trochę prawo jazdy A...

Zobacz wideo Wysoki mandat i 25 punktów karnych dla 19-letniego pirata

Kategoria B: auta do 3,5 tony. Czasami nawet 4,25 tony!

Zakres poszczególnych uprawnień dokładnie opisuje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Jeżeli chodzi o prawo jazdy kategorii B, to zostało doprecyzowane w art. 6 ust. 1 pkt 6. Co on mówi? Że taki dokument "stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla". To oznacza samochody osobowe, SUV-y, pick-up`y, vany, dostawczaki czy nawet kampery. Kluczowy jest limit DMC – nie może przekroczyć 3,5 tony.

Czasami uprawnienia wynikające z prawa jazdy kategorii B mogą zostać rozszerzone. Rozszerzone do pojazdów o DMC wynoszącym nawet 4,25 tony. Przypadek taki jest możliwy jednak przy wystąpieniu dwóch warunków dodatkowych. Po pierwsze mowa o pojazdach, w których zastosowane są paliwa alternatywne. W skrócie zaliczają się do tego samochody elektryczne i wodorowe. Po drugie kierowca musi mieć uprawnienia kategorii B od co najmniej dwóch lat. Tak wskazuje art. 6 ust. 3 pkt 4 lit. b.

Bezterminowe prawo jazdyBezterminowe prawo jazdy jest terminowe. U każdego. "Bez" dotyczy teraz czegoś innego

Prawo jazdy kat. B a zespół pojazdów

Wspomniany powyżej akt prawny precyzuje jednak, że prawo jazdy kategorii B pozwala również na prowadzenie zespołu pojazdów. W sytuacji, w której kierowca podłączy do pojazdu przyczepę lekką, nie obowiązuje ograniczenie wagowe. To wynika bowiem z definicji przyczepy lekkiej – jej DMC nie przekracza 750 kg. Gdy z autem połączona będzie przyczepa inna niż lekka, DMC całego zestawu pojazdów nie może przekroczyć 3,5 tony. Po zdaniu egzaminu na kod 96 prawa jazdy, masa takiego zestawu rośnie do 4,25 tony.

Kategoria B to też trochę... kategoria A. Tylko trochę!

Mimo iż w definicji kat. B wskazanej na początku pojawiają się słowa "za wyjątkiem motocykla", prawo jazdy kategorii B to jednak też trochę... prawo jazdy kategorii A. Trochę, bo kierującego dotyczą zasadnicze ograniczenia. Tak, może prowadzić motocykl. Pojazd ten nie może być jednak napędzany silnikiem o większej pojemności niż 125 cm3. To raz. Dwa, moc układu napędowego zastosowanego w jednośladzie nie może przekraczać 11 kW. Po trzecie, aby uzyskać takie uprawnienia, kierujący musi posiadać uprawnienia od co najmniej 3 lat.

Kierowca, który zdobywa prawo jazdy kategorii B, z punktu widzenia polskiego prawa automatycznie ma też uprawnienia kategorii AM. To oznacza, że może legalnie prowadzić m.in.:

  • motorower: pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4 kW, prędkość maks. 45 km/h,
  • czterokołowiec lekki: masa własna do 350kg, prędkość maks. 45 km/h.
Więcej o: