Bezterminowe prawo jazdy jest terminowe. U każdego. "Bez" dotyczy teraz czegoś innego

Starsi kierowcy przyzwyczaili się, że mają bezterminowe prawo jazdy. Jednak przepisy się zmieniły i wymiana dokumentu będzie obowiązkowa dla każdego. Ale jest i dobra wiadomość - bezterminowe pozostały uprawnienia.

Bezterminowe prawa jazdy z prawdziwego zdarzenia to już w Polsce przeszłość. Wciąż wielu kierowców ma takie, ale w międzyczasie zmieniły się przepisy i nawet oni będą musieli je w końcu wymienić. Na szczęście nie w najbliższym czasie, a dopiero za pięć lat. Od razu też uspokajamy we wstępie. Ważność straci tylko sam dokument. Uprawnienia macie bezterminowe! O co więc chodzi z tymi bezterminowymi prawami jazdy?

Więcej porad dla kierowców znajdziesz na stronie głównej gazety.pl

Zobacz wideo Iga Świątek wygadała się o egzaminie na prawo jazdy. "Czemu się ze mnie śmiejecie?"

Czy bezterminowe prawa jazdy są ważne?

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat. W razie wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem ważność prawa jazdy może być krótsza. Nowe przepisy nie unieważniły jednak bezterminowych praw jazdy, które wydano wcześniej. Jeżeli posiadacie bezterminowe prawo jazdy, to możecie być spokojni - wasz dokument jest wciąż ważny.

W 2022 r. tak naprawdę nic się nie zmienia, a kierowcy z bezterminowym prawem jazdy nie muszą się przejmować nadchodzącą wielką wymianą. Wciąż mamy na to bardzo dużo czasu.

Bezterminowe prawo jazdy - wymiana

Kierowcy mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru dokumentu. Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku. Brzmi groźnie, ale na razie nie ma się czym przejmować, ponieważ wymiana bezterminowych praw jazdy ruszy dopiero w 2028 roku. Będziemy mieli na to pięć lat - najpóźniej trzeba je wymienić w 2033 roku. Nowe dokumenty będą wydawane z 15-letnim okresem ważności. To oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy.

Uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument.

Bezterminowe prawo jazdy - wymiana, koszt, cena

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosku, który składamy w urzędzie, musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat zbędnej fotografii, to musicie doliczyć cenę zdjęcia.

Czy trzeba iść do lekarza i płacić 200 zł? Nie!

Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza. Ta kosztuje dokładnie 200 zł. 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych. W przypadku wymiany bezterminowego prawa jazdy obowiązku wizyty u lekarza nie ma.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne.

Koniec bezterminowych praw jazdy wynika m.in. z bezpieczeństwa

Najważniejszym powodem wprowadzenia terminowych praw jazdy i konieczności przy zmianie dokumentu wizyty u lekarza jest bezpieczeństwo na drodze.

Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC) zwraca uwagę, że aktualnie problemem jest dość duża różnorodność przepisów w krajach UE. Jedne do zdrowia kierowców podchodzą w sposób luźny, inne wprowadzają bardzo restrykcyjne przepisy. Przykładem może być Francja, gdzie za prowadzenie pojazdu bez odpowiedniego badania (przeprowadzonego przez lekarza-specjalistę) kierowca może dostać mandat w wysokości aż 4500 euro. W wielu krajach kierowcy w starszym wieku muszą przechodzić badania, by potwierdzić swoje zdolności do zapanowania nad pojazdem.

Polska plasuje się gdzieś w środku stawki. Starszych kierowców nie badamy, ale mamy obowiązkowe badanie lekarskie przy wymianie dokumentu (przypominamy: nie dotyczy bezterminowych praw jazdy wydanych przed zmianą przepisów). Od jakiegoś czasu uprawnienia przyznawane są na określony czas i każdy kierowca musi przejść badanie lekarskie (tak jak wspomnieliśmy, tylko badanie, egzaminy nie są konieczne), żeby dostać nowy dokument na kolejne lata. Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze to bardzo dobra zmiana.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.