Toyota Motor Poland zmienia nazwę. To teraz Toyota Central Europe

Toyota Motor Poland zmienia nazwę na Toyota Central Europe i staje się nową centralą regionu Europy Środkowej. Przedstawicielstwo Toyoty w Warszawie będzie teraz odpowiedzialne za cztery rynki - Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Dr Jacek Pawlak prezesem zarządu TCE.

Toyota Motor Europe ogłosiła, że integruje działalność w zakresie sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej na czterech rynkach Europy Środkowej. Jest to kolejny etap konsolidacji działań, opartej na ogromnym sukcesie w tym regionie. Dotychczasowi dystrybutorzy w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech – Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe – będą jeszcze ściślej koordynować funkcjonowanie na tych rynkach marek Toyota i Lexus pod wspólną nazwą Toyota Central Europe.

Nowa Toyota Central Europe powstała, aby zwiększyć efektywność organizacyjną Toyoty w Europie Środkowej, co ułatwi dalszy rozwój marek Toyota i Lexus w regionie. 1 kwietnia 2022 roku siedziba Toyota Central Europe została przeniesiona z Budapesztu do Warszawy.

Elon Musk w czasie otwarcia Gigafactory w Grunheide pod Berlinem, 22 marca 2022 r.Elon Musk zostanie pierwszym bilionerem w historii i to już wkrótce

TCE integruje działania wewnętrzne firmy w regionie, takie jak IT czy zarządzanie kadrami. Kontakty z klientami czy mediami oraz inne działania zewnętrzne na poszczególnych rynkach będą realizowane osobno, ale zostaną wzmocnione dzięki synergii w planowaniu i zarządzaniu zasobami. Wspólne zamówienia i współdzielenie zapasów pozwolą na zwiększenie wydajności łańcucha dostaw.

Jacek Pawlak pozostaje prezesem Toyoty w Europie Środkowej

Prezesem Toyota Central Europe pozostaje dr Jacek Pawlak, który dotychczas pełnił równoległe funkcje prezesa TMPL i TCE. Objęcie najwyższego stanowiska w przedstawicielstwie odpowiadającym za cztery duże rynki wiąże się z jego awansem w strukturach europejskiej centrali Toyoty.

„Wraz z nową fazą rozwoju naszej działalności w Europie Środkowej, budujemy nową jakość, opierając się na dotychczasowych sukcesach w regionie. Od 2015 do 2021 roku dawna Toyota Central Europe osiągnęła niemal trzykrotny wzrost łącznej sprzedaży w Słowacji, Czechach i na Węgrzech, a średni udział w tych rynkach wzrósł ponad dwukrotnie. Gratuluję Jackowi Pawlakowi i jego zespołowi tych osiągnięć, oraz tego, że pod jego kierunkiem region Europy Środkowej stał się jednym z największych rynków Toyoty i Lexusa w Europie. Jestem przekonany, że nowa, większa Toyota Central Europe stanie się wzorem udanej konsolidacji regionalnej w TME" – podsumował Tom Fux, starszy wiceprezydent ds. sprzedaży Toyoty i Lexusa w Toyota Motor Europe.

Dr Jacek Pawlak jest pierwszym Polakiem na stanowisku prezesa Toyoty w Polsce. Funkcję tę pełni od 2012 roku. Innowacyjność działań kierowanego przez niego, polskiego oddziału Toyoty sprawiła, że w 2016 roku objął on równoległe stanowisko prezesa spółki Toyota Central Europe.

„Integracja przedstawicielstw Toyoty w naszych czterech krajach czyni obszar Europy Środkowej jednym z największych rynków sprzedaży i obsługi samochodów Toyoty w Unii Europejskiej. Wypracowane w ostatnich latach schematy współpracy pozwolą pokazać potencjał TCE w regionie i wykorzystać te atuty. Nowe, znacznie większe przedstawicielstwo będzie mogło dobitniej akcentować własne stanowisko w Europie. Zmiany te przyniosą zauważalne korzyści naszym klientom, którzy otrzymają samochody Toyoty i Lexusa w wersjach wyposażenia i z ofertą finansowania jeszcze lepiej dostosowanymi do naszych lokalnych potrzeb" – powiedział dr Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe.

Toyota w regionie Europy Środkowej

Toyota Motor Poland powstała w 1991 roku i odegrała ważną rolę w budowie nowoczesnego rynku motoryzacyjnego w Polsce. W 2004 roku firma stała się pionierem technologii hybrydowej w naszym kraju i stworzyła rynek zelektryfikowanych samochodów. Od 2020 roku Toyota zajmuje pozycję lidera sprzedaży nowych samochodów w Polsce.

Toyota Central Europe powstała 1 stycznia 2015 roku i do 31 marca 2022 roku działała w Budapeszcie na Węgrzech. W tym okresie TCE zarządzała działalnością Toyoty i Lexusa na Węgrzech, w Czechach i Słowacji, natomiast za działania obu marek w Polsce odpowiadała Toyota Motor Poland. Począwszy od 1 kwietnia 2022 roku firma Toyota Motor Poland z siedzibą w Warszawie przyjmuje nazwę Toyota Central Europe. Natomiast dawna Toyota Central Europe, której centrala znajdowała się w Budapeszcie, otrzymuje nazwę Toyota Central Europe – Hungary.

Toyota MiraiW Studiu Biznes wiele pytań o przyszłość motoryzacji. Rewolucja w bateriach i prąd z wodoru

Połączenie przedstawicielstw w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech poprawi efektywność funkcjonowania marek Toyota i Lexus na tych rynkach oraz wzmocni ich lokalną obecność. Pozwoli także lepiej zarządzać procesami sprzedaży i serwisu na wymagających i bardzo konkurencyjnych dziś rynkach lokalnych. Powyższe zmiany nie mają wpływu na dotychczasowy model funkcjonowania sieci autoryzowanych salonów oraz serwisów obu marek w Polsce.

Więcej o: