Co oznacza naklejka z rybą na samochodzie? Kiedyś to był hit

Karoserie współczesnych samochodów stają się przestrzenią personalizacyjną. W wariancie drogim kierowca może np. zmienić kolor auta przez folię. W wariancie tanim może postawić na naklejkę. Co oznacza naklejka z rybą na samochodzie?

Kolejne porady z zakresu dekodowania języka drogowego kierowców znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Nadwozie samochodu powoli staje się... przestrzenią przypominającą murale. Na nim pojawiają się żartobliwe wlepki w stylu memów lub naklejki z przesłaniem przypominające o obecności motocyklistów czy dziecka na pokładzie. Zanim jednak moda na personalizowanie standardowych nadwozie wybuchła na dobre, w Polsce panował inny obyczaj. Mowa o trendzie na naklejki z rybą. Co one oznaczają? Przekaz jest właściwie jeden.

Spektrum naklejek stosowanych przez polskich kierowców jest bardzo szerokie. Na autach można znaleźć napisy "zakup auta sfinansowany z programu 500+", symbol Polski Walczącej czy chociażby głodnego kota Simona na klapce wlewu paliwa.
Zobacz wideo Wyprzedzanie kosztowało kierowcę 3500 zł i 15 punktów karnych

Co oznacza naklejka ryba na aucie?

W przypadku większości naklejek ich znaczenie jest oczywiste. Wystarczy odczytać napis. Co jednak z modą na wcześniej wspomnianą rybę? Co ona tak właściwie oznacza? Ryba to nic innego, jak deklaracja religijna. Symbol ten wskazuje, że właścicielem pojazdu jest chrześcijanin. A żeby móc odczytać znaczenie tego symbolu, trzeba się cofnąć do początków chrześcijaństwa. Tak narysowana ryba była symbolem Jezusa Chrystusa.

Słowo ichtys w języku starogreckim oznacza rybę. To także pierwsze litery zwrotu Iesus Christos, Theou Yios, Soter – Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel.

Popularne pytania internautów dotyczące symbolu ryby brzmią:

  • Rybka na samochodzie: w którą stronę powinna być przyklejona? To nie ma znaczenia dla samego symbolu.
  • Znak ryby na samochodzie: gdzie kupić taką naklejkę? Praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym. Jej cena oscyluje w granicy 10 do 15 zł.

Nie chcesz naklejki z rybą na samochodzie? To ją usuń!

Deklaracja chrześcijaństwa wykonana przy pomocy ryby naklejonej na nadwozie, z całą pewnością nie jest ostentacyjna. To jednak symbol na tyle mocny, że kolejny właściciel pojazdu o zgoła odmiennym poglądzie religijnym, może go nie chcieć. Czy to oznacza, że dany egzemplarz auta należy ominąć szerokim łukiem? Nic z tych rzeczy – szczególnie gdy jest zadbany i znajduje się w dobrym stanie. Dużo lepszym pomysłem jest po prostu usunięcie naklejki po zakupie. A to w gruncie rzeczy dość proste.

Jak usunąć naklejkę z karoserii samochodu?

  1. Podgrzej naklejkę przy pomocy np. suszarki,
  2. Bardzo delikatnie podważ naklejkę przy pomocy np. żyletki – będzie dużo lepsza od noża, bo zminimalizuje ryzyko porysowania nadwozia,
  3. Po podważeniu naklejki, zerwij ją,
  4. Pozostałości kleju z naklejki możesz usunąć np. przy pomocy szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną,
  5. Pamiętaj o tym, że gdy naklejka znajdowała się na nadwoziu długo, lakier pod nią może odróżniać się od lakieru na reszcie elementu – będzie ciemniejszy, bo nie wyblakł pod wpływem działania promieni UV.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.