Alfa Romeo SZ. Perła włoskiej motoryzacji odrestaurowana

To jeden z najrzadszych, a zarazem najbardziej ekskluzywnych samochodów na świecie. Alfa Romeo SZ trafiło właśnie na warsztat najlepszych specjalistów, którzy odremontowali ten egzemplarz po ostatnią śrubkę.

Samochód zadebiutował w 1989 roku podczas targów w Genewie. Alfa Romeo SZ to jeden z najpiękniejszych samochodów w historii zaprojektowanych przez włoską markę przy współpracy Zagato.

Więcej informacji na temat motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

W ramach koncernu Stellantis powołano spółkę FCA Heritage odpowiedzialną za renowację klasycznych modeli marki Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Abarth. Jeden z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy został właśnie doprowadzony do perfekcji i będzie cieszyć oczy „Alfisti" z całego świata. Odrestaurowany egzemplarz to prototyp, który był testowany na torze w Balocco, a następnie wystąpił w sesji zdjęciowej podczas premiery modelu.

Zobacz wideo

W porównaniu z późniejszymi egzemplarzami charakteryzuje się kilkoma drobnymi szczegółami, takimi jak np. kierownicza czy kolorystyka zestawu wskaźników. Zespół, który pracował nad tym egzemplarzem doprowadził wszystko do perfekcyjnego stanu. Samochód został rozebrany do ostatniej części, a następnie polakierowany całkowicie od nowa. W kabinie zamontowano nową tapicerkę i odnowiono elementy – wszystko zgodnie z oryginalną specyfikacją.

Nie wiadomo nic na temat silnika, ale na pewno przeszedł remont generalny. Pod maską SZ zainstalowano silnik V6 o pojemności trzech litrów. Dwunastozaworowa jednostka dysponuje mocą 207 KM. Całość trafiała na tylne koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni mechanicznej.

Co ciekawe, Alfa Romeo SZ była dostępna w wersji kabriolet – auto otrzymało nawę RZ. Produkcja była krótka – od 1992 do grudnia 1994 roku. Była tak samo wyposażona, ale przy tym trochę cięższa, ze względu na konstrukcję.

Przy okazji tego samochodu warto wspomnieć, że zupełnie nowa Alfa Romeo Tonale ma przód inspirowany modelem SZ. Jest to szczególnie widocznie w obrębie reflektorów oraz kształtu maski. Samochód niebawem pojawi się na polskich drogach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.