Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl
Samochody są wszędzie. Wykorzystywane są do transportu, do pracy, do podróży, do użytku codziennego. Można zatem się zastanawiać, ile dany koncern zarabia w przeciągu jednej sekundy?
Obecnie branża motoryzacyjna ma problemu. Zaburzenie łańcucha dostaw, brak chipów i inne komplikacje mocno ograniczyły możliwości produkcyjne producentów. Jednak jeszcze w 2019 r. przed pandemią wszystko działało jak dobrze naoliwiona maszyna. Z ciekawości sprawdźmy zatem ile wtedy firmy zarabiały na sekundę.
Poniżej znajduje się grafika przygotowana przez Parts Geek, która przedstawia dochody 19 największych koncernów samochodowych:
Ile zarabiały firmy motoryzacyjne w sekundę w 2019 r.? Parts Geek
W samym 2019 r. wyprodukowano 92 mln samochodów. W ciągu roku mamy 31.536.000 sekund.
W 2019 r. Grupa Volkswagena wygenerowała 290,2 mld dolarów przychodu brutto. To mniej więcej 9202,88 dolara na sekundę, dzięki czemu zajmuje pierwsze miejsce. Na drugim końcu listy jest Tesla z wynikiem 24,6 mld dolarów. Elektryczne samochody wygenerowały zatem w przeciągu jednej sekundy przychód wynoszący 780,06 dol.
Na drugim miejscu od góry jest Toyota.
Pełna lista wygląda następująco (koncern, przychód i przychód na sekundę):
Firmy motoryzacyjne zarabiają nie tylko na sprzedaży samochodów. Wiele firm produkuje także inne rzeczy np. pojazdy specjalistyczne, narzędzia, silniki. Innym sposobem jest również udzielanie licencji na wykorzystanie nazwy marki (np. Porsche Design i ich akcesoria). Ostatnimi czasy jednak największą popularnością cieszą się kredyty węglowe, które odsprzedawane są innym producentom samochodowym, którzy nie są w stanie sprostać wymogom rządowym, jeśli chodzi o emisję spalin.
Możliwości dodatkowego zarobku z roku na rok się zwiększają. Wszystko za sprawą wprowadzania nowych technologii, które mogą być odsprzedawane albo oferowane ich klientom np. w formie subskrypcji.
Jednak problemy branży w ostatnich latach spowodowały komplikacje, które odbijają się na przychodach. To jednak okaże się za jakiś czas.