Polska zniosła obostrzenia. Inne kraje jeszcze je utrzymują w mocy

Obostrzenia związane z koronawirusem powoli odchodzą w zapomnienie. Jednak nie wszyscy chcą z tego zrezygnować.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

W Polsce od 28 marca nie trzeba już nosić maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, chyba, że są to apteki lub przychodnie/szpitale. Powoli ruszą też pierwsze masowe wyjazdy poza granice naszego kraju i trzeba pamiętać, że nie wszyscy się otworzyli tak jak my.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 110

Wiele państw europejskich podobnie jak my znieśli restrykcje związane z koronawirusem, najwyżej pozostawiono nakaz noszenia maseczek w aptekach, budynkach socjalnych czy ewentualnie w transporcie. Są jednak i takie państwa, które w dalszym ciągu nakazują noszenie maseczek, a także posiadanie negatywnego testu. W niektórych miejscach nadal można trafić na kwarantannę.

Oto lista państw, które utrzymały obostrzenia dla wjeżdżających do ich kraju:

Austria

Dla ozdrowieńców i zaszczepionych nie ma ograniczeń w podróżowaniu. Osoby niezaszczepione muszą mieć ze sobą negatywny test PCR (72 h przed wjazdem) lub antygenowy (24 h przed wjazdem). Osoby, które nie będą ich posiadały trafią na 10-dniową kwarantannę i są zobligowane do wypełnienia formularzu lokalizacyjnego. Zasady nie obowiązują tych, którzy jadą tranzytem i kierowców zawodowych.

Francja

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR (72 h przed przyjazdem) lub antygenowy (48 h przed przyjazdem).

Holandia

Jedynie podróżujący samolotami muszą wypełnić oświadczenie zdrowotne na stronie rządowej (nie dotyczy tranzytu). Maseczki jedynie na lotniskach i w samolotach.

Niemcy

Osoby niezaszczepione muszą mieć wykonany test nie wcześniej niż 48 h przed wjazdem na teren Niemiec.

Słowacja

Nasi południowi sąsiedzi mają najwięcej restrykcji dotyczących koronawirusa. Osoby od 12 roku życia muszą wypełnić formularz lokalizacyjny (nie dotyczy kierowców zawodowych i osób, które są przejazdem). Osoby niezaszczepione kierowane są na 5-dniową kwarantannę, ale da się ją skrócić po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Co ciekawe wykonanie testu przed przyjazdem nie zwalnia z kwarantanny.

W tych państwach natomiast nadal wymagane jest noszenie maseczek: Austria (w zamkniętych pomieszczeniach publicznych), Czechy (w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych i socjalnych), Dania (w placówkach medycznych i w domach opieki u osób starszych), Holandia (lotniska i samoloty), Niemcy (w pomieszczeniach zamkniętych), Słowacja (w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz jeśli nie ma możliwości utrzymać dystansu 2 m pomiędzy osobami), Szwajcaria (w komunikacji publicznej i w placówkach medycznych), Węgry (placówki medyczne i socjalne).

Warto na bieżąco sprawdzać przepisy wjazdu do danego kraju, aby nie zrobić sobie problemu na miejscu.

Więcej o: