Na których stacjach serwują "chrzczone" paliwo? Każdy kierowca może teraz sprawdzić

Na stronach UOKiK pojawiło się przydatne narzędzie dla kierowców. Za pomocą interaktywnej mapy można sprawdzić wyniki kontroli jakości paliw z trzech ostatnich lat. W ten sposób można uniknąć kosztownych konsekwencji tankowania paliwa o niskiej jakości.

W ostatnich latach jakość paliwa na polskich stacjach benzynowych mocno się poprawiła. To zasługa regularnych wizyt Inspekcji Handlowej w całej Polsce. Czasem zdarzają się jeszcze miejsca, gdzie można zatankować „chrzczone" paliwo.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udostępnił na swojej stronie narzędzie, które pozwala na szybkie sprawdzenie konkretnej stacji. Pod warunkiem, że miała za sobą kontrolę.

Więcej informacji na temat jakości paliw znajdziecie na stronie Gazeta.pl

Paliwo w Polsce jest coraz lepszej jakości

Jeszcze dwie dekady temu jakość paliwa na polskich stacjach pozostawiała wiele do życzenia. Pierwsze kontrole przeprowadzone w 2003 roku pokazywały, że nawet 30 proc. próbek paliwa nie spełniało norm jakościowych. Dla porównania, ostatnich badania przeprowadzone przez Inspekcję Handlową zawierały tylko 16 z 1554 próbek, które nie spełniały normy. To zaledwie 1,03 procent całej przebadanej grupy.

Zobacz wideo

W przypadku benzyny bezołowiowej najczęstszym problemem jest zaniżona liczba oktanowa lub zbyt duża zawartość etanolu i związków organicznych. Pierwszy parametr powoduje spalanie stukowe, a następne dwa działają destrukcyjnie na przewody paliwowe i uszczelki w układzie paliwowym.

Olej napędowy jest badany pod kątem tzw. stabilności oksydacyjnej, która ma wpływ na powstawanie osadów w zbiorniku. Im więcej osadów, tym większe ryzyko zniszczenia delikatnego i kosztownego układu wtryskowego w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych.

Nowe narzędzie od UOKiK dla kierowców

UOKiK dotychczas prezentował wyniki badań w formie tabelek z komentarzami, z których można było uzyskać informacje dotyczące listy skontrolowanych stacji wraz z adresami i szczegółowym opisem zakwestionowanych parametrów. Jednak taka forma prezentacji wyników była mało przystępna dla kierowców.

Nowa mapa udostępniona od niedawna pozwala w bardzo szybki sposób skontrolować konkretną stację paliw - nawet w czasie podróży. Dzięki temu kierowcy mogą zminimalizować ryzyko tankowania na niepewnych stacjach. Aktualne mapy są dostępne na stronie UOKiK w zakładce oznaczonej jako „kontrola jakości paliw".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.