5000 zł mandatu! Surowa kara za nietypową kolizję w Starej Wsi

W świetle znowelizowanego taryfikatora mandatów za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym grozi wysoka kara finansowa. Kolizja może kosztować winowajcę nawet 5 tysięcy złotych mandatu.

Od 1 stycznia 2022 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie, które znowelizowało przepisy dotyczące mandatów karnych. Dla zmotoryzowanych oznacza to znacznie większe grzywny za popełniane wykroczenia niż dotychczas. Drakońska podwyżka dotyczy m.in. zdarzeń drogowych. Za spowodowanie kolizji, w której nikt z uczestników ruchu nie ucierpiał, nakładany jest mandat karny w wysokości minimum 1000 zł. W sprawach o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mowa już o kwotach od 2000 do 5000 zł.

Surowy mandat karny w wysokości aż 5000 zł otrzymał kierujący Oplem Astra TwinTop. 32-latek w dniu 24 marca o godzinie 10:20 spowodował bardzo groźne zdarzenia na drodze powiatowej w Starej Wsi (gmina Limanowa w województwie małopolskim). Mężczyzna kierujący samochodem osobowym, na łuku jezdni dość nietypowo wbił się w bok dostawczego Iveco. W vanie transportującym towary dosłownie rozdarta została część ładowna.

 

Najprawdopodobniej kierowca na ostrej górskiej serpentynie stracił panowanie nad autem. Na miejscu interweniowała straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz policja. Wypadek spowodował utrudnienia w ruchu na drodze łączącej Limanową z Kamienicą.

Jak dowiadujemy się z policyjnego komunikatu, nikt nie doznał poważnych obrażeń. Przeprowadzone badania na obecność alkoholu w organizmach kierujących wykazało, że obydwaj byli trzeźwi. Sprawca kolizji poza wspomnianym mandatem karnym wypisanym na kwotę 5 tysięcy złotych otrzymał dodatkowo 6 punktów karnych. Policjanci z Limanowej udostępnili w mediach fotografię mandatu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.