Płyta PPE. Elektryczna przyszłość Audi i Porsche

PPE (Premium Platform Electric) to platforma będąca rezultatem współpracy Audi i Porsche. Mają na niej powstawać nowe modele elektryczne. Pierwszy już 2023 roku.

Pracę nad platformą PPE Audi ogłosiło w 2018 roku. W tym samym roku zadebiutował pierwszy w pełni elektryczny pojazd seryjny marki Audi, model e-tron, tym samym rozpoczynając szeroko zakrojony plan wprowadzania mobilności elektrycznej w całej gamie produktów. Tym razem temat powraca między innymi za sprawą konceptu A6 Avant e-tron, o którym możecie przeczytać tutaj.

Fundament dla przyszłych modeli elektrycznych 

PPE to modułowa platforma stworzona na potrzeby samochodów elektrycznych przy współpracy Audi i Porsche. Konstrukcyjnie będzie miała wiele wspólnego z platformą MLB Evo, na której powstają takie modele jak Audi Q8, Bentley Bentayga czy wspomniane już Audi e-tron. Choć PPE będzie mniejsza niż MLB, to będzie oferować więcej przestrzeni wewnątrz aut. 

Zobacz wideo Czy samochody elektryczne to przyszłość sportowej motoryzacji?

Audi deklaruje, że platforma będzie na tyle uniwersalna, że znajdzie zastosowanie zarówno w limuzynach i  SUV-ach, jak i w mniejszych autach segmentu B. Jeśli chodzi o napęd, możliwe są dwie konfiguracje: elektryczny silnik umieszczony na wysokości tylnej osi lub dwa silniki elektryczne, gdzie drugi umieszczony będzie na wysokości przedniej osi. Zastosowanie dwóch silników elektrycznych pozwoli na przekazanie napędu na wszystkie z kół. 

Więcej artykułów o elektromobilności znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Istotnym elementem wszystkich modeli w przyszłości bazujących na PPE będzie 800-woltowy system ładowania akumulatora. Podobnie jak we wcześniejszym modelu Audi e-tron GT quattro, zapewnia on możliwość naładowania akumulatora mocą do 270 kW w bardzo krótkim czasie. 10 minut ładowania ma gwarantować zasięg 300 km, a 25 minut ładowania ma pozwolić na naładowanie baterii od 5 do 80%. Platforma PPE ma pozwolić na zastosowanie baterii o pojemności 100 kWh oraz silników elektrycznych dostarczających 475 kW (ok. 645 KM)

Audi zapowiedziało, że na nowej platformie PPE będzie powstawał wspomniany już model A6 Avant e-tron. Jego premiera przewidziana jest na rok 2024, a pierwsze modele wykorzystujące nową platformę mają pojawić się w 2023 roku. Można więc wnioskować, że elektryczne Audi A6 nie będzie pierwsze. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.