Polski samochód elektryczny z problemami. Kolejne przesunięcia

Wojna w Ukrainie spowodowała problemy w branży motoryzacyjnej. Nie ominęło to nawet firmy, która nie wyprodukowała ani jednego samochodu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie zachwiała dostawami komponentów. Wiele dużych firm musiało przez to zmienić swoją strategię. Także polski samochód elektryczny Izera z tego powodu zaliczy kolejne opóźnienie.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Izera Hatchback na pierwszym filmie. Tak ma wyglądać polski samochód elektryczny

Obecnie kluczowym elementem projektu jest wyłonienie i podanie do publicznej wiadomości kto użyczy polskiemu elektrykowi platformy, na której będzie budowany. Terminy były przesuwane już kilka razy.

Raz miało to być pod koniec zeszłego roku, później na początku, jeszcze niedawno mówiło się o pierwszym kwartale tego roku, a teraz podpisanie umowy i ujawnienie partnera ElectroMobility Poland S.A. (EMP, który jest właścicielem Izery) ma nastąpić w II kw. tego roku.

Teoretycznie zanim wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, wszystko szło zgodnie z przyjętym planem. Jednak nikt nie przypuszczał, że coś takiego się stanie. Przedstawiciel EMP w rozmowie z Samar przyznał wprost, że nie brali takiego scenariusza pod uwagę i że będą podejmować kroki w zależności od rozwoju sytuacji.

E-van od Innovation AGTak ma wyglądać polskie, naprawdę polskie, narodowe auto elektryczne. I ma powstać przed Izerą

Kolejna sprawa, to wybudowanie fabryki. EMP jakiś czas temu poinformowało, że podpisało umowę z inwestorem zastępczym PROCHEM S.A., który wybierze wykonawcę fabryki. Natomiast w lutym EMP podpisało kolejną umowę z Dürr Systems AG, która to firma ma przygotować projekt linii produkcyjnej i rozwiązań inżynieryjnych w fabryce.

Przyjęło się, że Izera powstanie w Jaworznie, gdzie zostanie wybudowana fabryka. Jest jednak jeszcze pewien szkopuł. EMP nie ma tam jeszcze gruntu pod fabrykę. Ma to nastąpić w III kw. tego roku na zasadzie przetargu.

Trudno w tym momencie powiedzieć czy produkcja Izery ruszy w 2024 r.

Więcej o: