Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Kurs i sam dokument

W Polsce powoli pachnie wiosną. A to oznacza, że nieśmiało zaczyna się sezon idealny dla... motocyklistów! Dla wszystkich osób, które chciałyby dołączyć do moto-pasji na dwóch kołach, przygotowaliśmy poradnik. Sprawdźcie ile kosztuje prawo jazdy na motor.

Kolejne porady w zakresie prawa jazdy znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Jazda na jednośladzie często jest odczytywana przez kierowców jako forma wolności. Nie można jednak zapominać o tym, że motocykl to też szybsza jazda w mieście (bo nie trzeba stać w korkach), łatwiejsze parkowanie oraz zdecydowanie niższe koszty eksploatacji. Zanim jednak kierowca zainwestuje w jednoślad, powinien zdobyć uprawnienia do jego kierowania. Ile to kosztuje? Sprawdźmy.

Zobacz wideo Tomaszów Lubelski. Potrącił kobietę na przejściu. Prawo jazdy posiadał dopiero od trzech dni

Prawo jazdy na motocykl. Tylko jakiej kategorii?

Wszyscy mówią o prawie jazdy na motor. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce występują aż cztery kategorie, które w to pojęcie można zaliczyć. Wymieniamy je wszystkie poniżej.

  • Prawo jazdy kategorii A – wszystkie motocykle, w tym te z bocznym wózkiem oraz pojazdy kategorii AM. Warunek: ukończony 24. rok życia, ewentualnie 20., gdy kierujący od co najmniej dwóch lat ma kategorię A2.
  • Prawo jazdy kategorii A1 – motocykle o pojemności silnika wynoszącej maksymalnie 125 cm3, a do tego mocy wynoszącej maksymalnie 11 kW i stosunku mocy do masy własnej maksymalnie 0,1 kW/kg, motocykle trójkołowe o mocy maksymalnej 15 kW, pojazdy kategorii AM. Warunek: ukończenie 16. roku życia i zgoda opiekuna prawnego.
  • Prawo jazdy kategorii A2 – motocykle o mocy wynoszącej maksymalnie 35 kW i stosunku mocy do masy własnej maksymalnie 0,2 kW/kg, motocykle trójkołowe o mocy maksymalnej 15 kW, pojazdy kategorii AM. Warunek: ukończenie 18. roku życia.
  • Prawo jazdy kategorii AM – motorowery (pojemność silnika spalinowego do 50 cm2 lub moc silnika elektrycznego do 4 kW oraz prędkość maksymalna do 45 km/h, czterokołowce lekkie (masa własna do 350 kg i prędkość maksymalna do 45 km/h). Warunek: ukończenie 14. roku życia i zgoda opiekuna prawnego.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Na początek kurs

Ceny poszczególnych kursów zależą od wielu czynników. Kluczowa jest kategoria, ale też i region Polski czy wielkość miasta. Za poszczególne kursy trzeba zapłacić:

  • Kurs na prawo jazdy kategorii A – cena od 1500 do 2300 zł
  • Kurs na prawo jazdy kategorii A1 – cena od 1500 do 2300 zł
  • Kurs na prawo jazdy kategorii A2 – cena od 1500 do 2300 zł
  • Kurs na prawo jazdy kategorii AM – cena od 900 do 1500 zł

Prawo jazdy na motocykl: na kursie wydatki nie kończą się!

Opłacenie kursu na prawo jazdy to dopiero pierwszy z wydatków. Poza tym kierujący musi dostarczyć zdjęcie (jego wykonanie kosztuje średnio 30 zł), zaświadczenie od lekarza orzecznika o braku przeciwwskazań medycznych do prowadzenia (badanie lekarskie kosztuje 200 zł) oraz mieć... odpowiedni strój. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 24 lutego 2016 r, osoba, która ubiega się o prawo jazdy kategorii A, AM, A1 czy A2 powinna posiadać pełne obuwie, które zakrywa całą stopę, długie spodnie, kurtkę z długim rękawem i rękawiczki, które zakrywają całe dłonie. Te elementy mogą być dowolne – nie musza być wcale typowo motocyklowe i kupowane specjalnie.

Poza tym kandydat na kierowcę w przypadku kategorii na motor musi mieć też własny kask z atestem oraz słuchawki douszne z wejściem minijack. Słuchawki każdy pewnie dostał w zestawie do... smartfona. Wydatkiem będzie jednak kask. Te można kupić już za jakieś 250 – 400 zł. Najdroższe modele mogą jednak kosztować nawet 2,4 do 3 tys. zł.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy na motocykl?

Ukończony kurs, przygotowane dokumenty i gotowy strój. Czas zatem na egzamin państwowy. Ile kosztuje wizyta w WORD-zie? W przypadku kategorii AM część praktyczna stanowi wydatek na poziomie 30 zł. Cześć praktyczna wiąże się z opłatą na poziomie 140 zł. W sumie 170 zł. Jeżeli chodzi o kategorie A1, A2 i A, ceny są nieco wyższe. Część teoretyczna kosztuje 30, a praktyczna 180 zł. W sumie 210 zł.

Warto też pamiętać np. o tym, że gdy kierowca ma już prawo jazdy kategorii A1 lub A2 i przystępuje do egzaminu na kategorię A, nie musi ponownie zdawać egzaminu w części teoretycznej. Wystarczy okazanie egzaminatorowi przed częścią praktyczną dokumentu prawa jazdy.

Zdałeś egzamin na motor? A więc teraz zapłać... w urzędzie!

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy sprawia, że kierujący musi już zaczekać wyłącznie na gotowy dokument. Ten powinien dotrzeć do referatu komunikacji należnemu miejscu zamieszkania prowadzącego w terminie do 14 dni. Informację w sprawie dostarczenia prawa jazdy i możliwości jego odbioru można sprawdzić m.in. na rządowej stronie info-car.pl. Zanim jednak kierowca dostanie dokument od urzędnika, musi za niego zapłacić. Opłata to dokładnie 100,50 zł (wraz z opłatą ewidencyjną).

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Podsumowanie wydatków

No dobrze, a więc jaką konkretnie kwotę należy przygotować, starając się o prawo jazdy na motor? Podsumujmy wydatki na podstawie poszczególnych kategorii. I tak w przypadku prawa jazdy kategorii AM cena minimalna to 1650 zł. Staranie się o prawo jazdy kategorii A, A1 i A2 jest droższe. W tym przypadku kandydat na kierowcę musi przygotować co najmniej 2290 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.