Daniel Obajtek: średnio 7,55 zł za litr ON i 6,79 zł za benzynę. Obniżki cen na stacjach

Prezes PKN Orlen zapowiedział poważne obniżki cen na stacjach. Cena oleju napędowego ma spaść o 34 groszy na litrze, a benzyny o 20 groszy.

Więcej informacji o sytuacji na polskim rynku znajdziesz na stronie głównej gazety.pl

W ostatnich dniach nikt nie miał dobrych informacji dla kierowców. Choć informacje o cenach na poziomie 9,99 złotych za litr paliwa okazały się w większości fake newsami (kilka prywatnych stacji rzeczywiście ustawiło taką cenę, żeby skorzystać z paniki), to ceny na stacjach rosły w przerażającym tempie. Sytuacja zmieniała się praktycznie z dnia na dzień i padały kolejne psychologiczne bariery. W miniony weekend na wielu stacjach pojawiła się siódemka z przodu przy cenie litra benzyny i ósemka, jeśli kierowca chciał wlać do baku olej napędowy.

Zobacz wideo

Koniec podwyżek cen na stacjach?

Podwyżek cen nie zastopowały nawet pozytywne informacje z rynku. Jak zwykle słyszeliśmy, że obniżka cen ropy nie może się tak szybko przełożyć na ceny na stacjach. Tym razem mamy jednak pierwsze dobre wieści od dłuższego czasu. Prezes PKN Orlen zapowiedział obniżki na największej sieci stacji nad Wisłą. Średnio ma to być:

  • 6,79 zł/l benzyny 95
  • 7,55 zł/l ON

To mniej niż w prognozach ekspertów z zeszłego tygodnia. W piątek 11 marca serwis e-petrol szacował, że cena benzyny 95 będzie się wahać między 6,75 a 6,99 zł/l, a oleju napędowego - między 7,68 i 7,89 zł.

Obniżamy ceny na stacjach! ON o 34 gr/l, do średniego poziomu 7,55 zł, a benzynę o 20 gr/l do średniego poziomu 6,79 zł. Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie. W Czechach litr benzyny kosztuje w przeliczeniu 7,54 zł, a na Litwie 8,81 zł

- czytamy na Twitterze Daniela Obajtka.

Ceny ropy spadają. Trzymamy kciuki, by ceny paliwa spadły także poza Orlenami

Czy jest szansa, żeby także na innych polskich stacjach ceny zaczęły spadać? Ropa naftowa zaczęła tanieć. Oby przełożyło się to w końcu na ceny paliw.

W wyniku napaści Rosji na Ukrainę ceny ropy naftowej osiągnęły rekordowe poziomy - w zeszłym tygodniu ropa Brent sięgnęła w szczycie ponad 130 dolarów za baryłkę, a ropa WTI - ponad 125 dolarów za baryłkę. W ostatnich dniach obserwujemy jednak spadek cen tego surowca, na co wpływ ma sytuacja w Ukrainie. Tamtejsze władze przekazały, że negocjacje z Rosją stają się "bardziej merytoryczne".\

Poniższy wykres nastraja optymistycznie.

Ceny ropy naftowejCeny ropy naftowej Źródło: Stooq.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.