Świętokrzyskie z nową drogą. S74 Mniów-Kielce trafiła do realizacji

GDDKiA podpisało umowę i rozpoczęła się realizacja drogi S74 na odcinku Mniów-Kielce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Realizacją odcinka zajmie się konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Kontrakt opiewa na kwotę ok. 537,7 mln zł.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Odcinek między Mniowem a Kielcami jest kolejną, po obwodnicy Opatowa, aktualnie realizowaną inwestycją w ciągu drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim. Docelowo trasa ma wspomóc ruch tranzytowy Łódź-Kielce-Rzeszów, ale także odciążyć lokalne drogi.

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 km, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na fragmencie ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc. 

Widziałeś nowy znak na polskich drogach? Lepiej już tego nie powtarzajWidziałeś nowy znak na polskich drogach? Lepiej już tego nie powtarzaj

Zadanie obejmuje również budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748) oraz budowę obiektów inżynierskich. W ramach inwestycji powstanie 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom. 

Nowa droga ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2025 r.

Więcej o: