Świętokrzyskie z nową drogą. S74 Mniów-Kielce trafiła do realizacji

GDDKiA podpisało umowę i rozpoczęła się realizacja drogi S74 na odcinku Mniów-Kielce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Realizacją odcinka zajmie się konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Kontrakt opiewa na kwotę ok. 537,7 mln zł.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Odcinek między Mniowem a Kielcami jest kolejną, po obwodnicy Opatowa, aktualnie realizowaną inwestycją w ciągu drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim. Docelowo trasa ma wspomóc ruch tranzytowy Łódź-Kielce-Rzeszów, ale także odciążyć lokalne drogi.

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 km, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na fragmencie ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc. 

Zadanie obejmuje również budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748) oraz budowę obiektów inżynierskich. W ramach inwestycji powstanie 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom. 

Nowa droga ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2025 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.