Wojna w Ukrainie. Toyota wstrzymuje import i produkcję samochodów w Rosji

Toyota to kolejna marka, która wydała oświadczenie dotyczące obecnej sytuacji na Ukrainie. Japończycy zdecydowali się na wstrzymanie produkcji w Rosji. Jednocześnie wspiera też ofiary wojny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Toyota będąc obecna zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie informuje, że cały czas monitoruje sytuację. Jednak nie przeszkodziło do koncernowi na podjęcie konkretnych działań wobec tych państw.

W zetknięciu z tym kryzysem, priorytetem Toyoty jako przedsiębiorstwa działającego zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przedstawicielstw firmy i sieci dealerskich oraz poddostawców i partnerów. Toyota monitoruje sytuację także w aspekcie globalnym i będzie podejmować konieczne decyzje w miarę rozwoju sytuacji

- czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 107

Należy pamiętać, że na terenie Rosji w Petersburgu Toyota posiada swoją fabrykę, która produkowała modele RAV4 i Camry. Japońska firma zadeklarowała się, że będzie prowadzać decyzję adekwatnie do panującej sytuacji, ale już teraz robi pierwsze kroki:

  • Toyota Ukraine wstrzymała wszelkie działania 24 lutego. (Ukraińskie przedstawicielstwo Toyoty, należące do Sumitomo Corp., odpowiada za sprzedaż samochodów marki i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 37 stacji dealerskich).
  • Toyota Motor Russia wstrzyma 4 marca produkcję w zakładzie w Petersburgu. Wstrzymała także import pojazdów aż do odwołania. (Toyota Russia odpowiada za sprzedaż samochodów i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 168 stacji dealerskich. Spółka odpowiada także za fabrykę w Petersburgu, produkującą modele RAV4 i Camry na rynek rosyjski oraz na eksport do Białorusi, Kazachstanu i Armenii).
  • Decyzje te nie mają wpływu na działalność innych zakładów produkcyjnych i przedstawicielstw Toyoty w pozostałej części Europy.

Koncern zapewnił również, że przedstawicielstwa firmy z krajów sąsiadujących z Ukrainą już teraz działają by wesprzeć ukraińskich pracowników i ich rodziny np. poprzez zagwarantowanie dachu nad głową, wyżywienie i inne wsparcie. Toyota zapewnia, że to nie są ostatnie ich działania.

Toyota planuje prowadzić dalszą pomoc humanitarną, której szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym czasie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.