Na S3 są już estakady. Wszystkie pięć. Połączą Kamienną Górę z granicą państwa

GDDKiA poinformowało, że skończono nazuwanie wszystkich pięciu estakad na S3.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Na trasie S3 pomiędzy Kamienną Górą a granicą państwa w Lubawce zasunięto wszystkich pięć estakad. Ich wynosi od 435 do 600 m, łączna ich długość to około 4,5 km.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Technologia nasuwania podłużnego polega na budowaniu mostu segmentami. Budowanie tą metodą polega na przesuwaniu gotowej konstrukcji mostu z wytwórni za przyczółkiem na kolejne podpory. W jednym podejściu betonuje się około 25-30-metrowe segmenty o konstrukcji skrzynkowej.

Do pierwszego elementu przytwierdzony jest awanbek, czyli stalowy dziób prowadzący. Jego zadaniem jest przedłużenie nasuwanej konstrukcji, najazd na łożyska znajdujące się na głowicach filarów i opieranie powstającego mostu na kolejnych filarach.?Gotowe elementy każdorazowo dobetonowuje się bezpośrednio do elementu poprzedniego.

W lutym na budowie znajdowało się 220 jednostek sprzętowych i 920 pracowników. Pomimo okresu zimowego, wykonawca zajął się innymi pracami, które mogły być wykonane w tym okresie.

Droga ekspresowa S3 Kamienna Góra - granica państwa w Lubawce, o długości ok.?15,3 km, będzie miała po dwa pasy ruchu w obie strony wraz z pasami awaryjnymi. W ramach tego odcinka wybudowane zostaną trzy węzły drogowe - Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej, wykonanych zostanie 17 obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą ekspresową S3 oraz 13 przepustów dla celów ekologicznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.