Pilotażowe skanowanie dróg. Urzędnik sprawdzi dziurę zza biurka

Warszawski zarząd dróg miejskich pochwalił się, że wdraża pilotażowy program skanowania dróg w stolicy. Prace będą wykonywane automatycznie, a decyzje będą mogły być podejmowane bez opuszczania urzędowego biurka.

Warszawski urząd wprowadza pełną automatyzację zgłoszeń związanych z naprawą dróg. Już za kilka tygodni wyjedzie na ulicę samochód wyposażony w kamery. Podobna technologia jest wykorzystywana podczas e-kontroli w warszawskich SPPN. Operatorem będzie firma OPEGIEKA z Elbląga, z którą zakontraktowano przejazd przez 115 odcinków na 93 ulicach.

Więcej informacji na temat warszawskich dróg znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Każdy odcinek będzie fotografowany z częstotliwością co 5 metrów, co łącznie daje 150 km dróg. Warszawski ZDM poinformował, że efekt końcowy będzie przypominać „widok ulicy oferowany przez popularną wyszukiwarkę internetową".

Zakładamy, że pod tym hasłem skrywa się sferyczny widok podobny do usługi Street View. Jednak ten warszawski będzie dużo dokładniejszy, przystosowany do dokładnych oględzin pasa drogowego zza biurka.

ZDM będzie zbierać informacje o uszkodzeniach i stanie technicznym nawierzchni. Takie miejsca będą lokalizowane przez GPS. Dodatkowo widok ulicy pozwoli na dokonywanie dokładnych przedmiarów robot lub wykrywania nielegalnych reklam zajmujących miejsce w pasie drogowym.

Aktualnie informacje na temat dziur w jezdni czy przewróconych są wykrywane i usuwanie w efekcie codziennych objazdów lub zgłoszeń pod numer 19115. Warszawski ZDM planuje zautomatyzować ten proces. Urzędnicy podkreślają, że być może w trakcie pilotażowego programu nasuną się jeszcze inne możliwości wykorzystania zdjęć i danych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.