Czy wojsko może kontrolować kierowców i kierować ruchem?

Kierowca dostrzegł przy drodze wojskowego. Czy musi się słuchać wydawanych przez niego poleceń? Wszystko zależy od tego, czego te polecenia dotyczą. Wojsko ma ograniczone uprawnienia.

Więcej na temat przepisów drogowych możesz przeczytać też w serwisie Gazeta.pl.

Obecna sytuacja na świecie i natężona obecność wojskowych na drogach sprawia, że kierowcy zaczynają zadawać sobie jedno pytanie. Czy wojsko może kontrolować kierowców i kierować ruchem? Co do zasady raczej nie, choć też wszystko zależy od tego po jakiej drodze porusza się pojazd, o jakim pojeździe mowa i co tak naprawdę rozumiemy pod pojęciem wojska. Zaraz omówimy wszystkie kwestie.

Zobacz wideo Nie zatrzymujesz się na "stopie"? Policja wyśledzi to z drona

Wojskowy na drodze. Ale jaki wojskowy?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, co oznacza w tym przypadku wojsko. Jeżeli typowego wojskowego, z punktu widzenia przepisów nie ma on żadnych uprawnień w stosunku do ruchu drogowego. Nie może kierować ruchem, zatrzymywać pojazdów do kontroli drogowej, a tym bardziej rewidować zawartości bagażnika. Polecenia wydawane przez niego kierowca może tak naprawdę... ignorować. Sytuacja zmienia się dopiero w przypadku, w którym przy drodze stoi Żandarmeria Wojskowa. Jej funkcjonariusze mają już pewne uprawnienie w stosunku do kierujących. Mogą wydawać im polecenia i kierować ruchem – jednak przede wszystkim w związku z pilotowaniem pojazdów wojskowych lub kolumn wojskowych.

Wojskowi mogą głównie... kierować ruchem

Żandarm wojskowy – identycznie jak policjant – może pojawić się na skrzyżowaniu i regulować ruch drogowy. Tyle i tylko tyle! Co do zasady nie może bowiem zatrzymać samochodu i przeprowadzić kontroli dokumentów. I pisząc co do zasady, warto wspomnieć o trzech wyjątkach, w których mimo wszystko uprawnienia do prowadzenia kontroli drogowej zyskuje. Te są jednak ściśle opisane w przepisach.

Kiedy wojskowy może kontrolować samochód?

Po pierwsze żandarm wojskowy ma możliwość zatrzymania cywilnego auta do kontroli wtedy, gdy pełni patrol razem z policjantem. Uprawnienie takie jest jednak tak właściwie czysto teoretyczne. Szczególnie że wszystkie czynności – włącznie z samym zatrzymaniem i kontrolą dokumentów – nadal prowadzić musi policjant. Po drugie żandarm wojskowy – ale nadal nie zwykły żołnierz – może zatrzymać samochód cywilny do kontroli wtedy, gdy znajduje się on na terenie jednostki wojskowej, ewentualnie na drodze publicznej, gdy za jego kierownicą siedzi wojskowy. W takim przypadku może sprawdzić dokumenty auta i kierującego, skontrolować zawartość pojazdu czy nawet wystawić mandat za wykroczenie.

Po trzecie żandarm wojskowy ma możliwość prowadzenia kontroli drogowych zarówno na terenie jednostki wojskowej, jak i poza nią w przypadku pojazdów należących do wojska. Identycznie jak w poprzednim przypadku, funkcjonariusz taki może sprawdzić dokumenty pojazdu i kierowcy, a w razie potrzeby wlepić prowadzącemu mandat karny.

Wojskowi na drodze. Co musisz wiedzieć?

Podsumowując, w stosunku do cywilnych pojazdów i cywilnych kierowców wojskowi nie mają praktycznie żadnych uprawnień. Mogą co najwyżej kierować ruchem w związku z przejazdem pojazdów wojskowych – i to też w przypadku, w którym jest żandarmem wojskowym. To jednak nie oznacza, że obecność wojskowych przy drogach nie powinna budzić zainteresowania. Może stanowić sygnał mówiący np. o obecności ciężkich pojazdów i przede wszystkim powinna sprawić, że kierujący zachowa szczególną ostrożność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.