Gigafabryka Tesli ruszy w marcu. Będzie praca dla Polaków

Już za trzy tygodnie rozpocznie swoją działalność gigafabryka Tesli pod Berlinem. Produkcja ruszy z prawie rocznym opóźnieniem ze względu na protesty ekologów. W zakładzie ulokowanym ok. 50 km od granicy znajdą zatrudnienie również Polacy.

Dokładna data uruchomienia fabryki Giga Berlin będzie potwierdzona jeszcze w tym tygodniu. Pierwotna data startu produkcji była przewidziana na połowę ubiegłego roku. Budowę opóźniły protesty niemieckich organizacji ekologicznych.

Problem stanowiła wycinka kilku tysięcy drzew oraz obniżenie wód gruntowych w związku z bieżącym zapotrzebowaniem zakładu. Według ekspertyz specjalistów z politechniki berlińskiej fabryka zużywa tyle wody, ile 40-tysięczne miasto.

Ekolodzy złożyli pozew przeciwko biuru ochrony środowiska landu Brandenburgia. Zarzucają urzędnikom podjęcie zbyt pochopnej decyzji zezwalającej na działalność Giga Berlin przez 30 lat. Rozprawa rusza już w najbliższy piątek – 4 marca 2022 r.

Wiecej informacji na temat inwestycjach w motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

W tym samym czasie zostanie wydane ostatecznie zatwierdzone pozwolenie na uruchomienie fabryki. Pierwszy egzemplarz Tesli zjedzie z taśmy montażowej pod koniec miesiąca – 22/22 marca. Wtedy też przewidziana będzie impreza inauguracyjna – w obchodach weźmie udział około 500 gości. Na miejscu ma się pojawić kanclerz Olaf Scholz oraz minister ds. gospodarki Robert Habeck. Niewykluczone, że do grona gości dołączy sam Elon Musk.

 

Co ciekawe, pod koniec 2021 roku w fabryce powstały pierwsze egzemplarze Tesli Model Y. Producent otrzymał taką zgodę na próbną produkcję. Samochody nie trafią na rynek – służyły wyłącznie do testów. Gigafabryka Tesli leży w niemieckim Gruenheide - nieopodal Berlina i zaledwie 50 kilometrów od granicy z Polską.

Zobacz wideo

W związku z tym jest to szansa dla potencjalnych pracowników z Polski. Gigafabryka jest bezpośrednio połączona linią kolejową z leżącym przy granicy Frankfurcie nad Odrą. Pensje w fabryce Tesli zaczynają się od 2700 euro dla niewykwalifikowanych pracowników. Bardziej doświadczona załoga zarobi od 3500 euro.

W pierwszej fazie po uruchomieniu fabryka zatrudni około 7 tysięcy osób. Aktualnie w fabryce zatrudniono ponad 2500 osób. Docelowo będzie tam produkowanych 500 tys. samochodów rocznie,

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.