Jak donosi najnowszy raport CUK Ubezpieczenia – średnie ceny polis komunikacyjnych OC w styczniu 2022 roku były niższe aż w 15 miastach wojewódzkich w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku.
Więcej przydatnych informacji dla kierowców znajdziesz codziennie na stronie głównej gazeta.pl.
Największą obniżkę poczuli mieszkańcy Krakowa (spadek o 8,6 proc.) i Zielonej Góry (spadek o 8,3 proc.). Ucieszyć się mogą również kierowcy w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku i Lublinie. Tam również ceny są bardziej atrakcyjne.
Natomiast w trzech miastach wojewódzkich w Polsce ceny wzrosły. W Rzeszowie (o 11,3 proc)., w Olsztynie (o 2,5 proc.), a także w Opolu (o 1,4 proc) kierowcy zapłacą więcej niż w ubiegłym roku. Co ciekawe, w rejonie z największą liczbą rejestrowanych samochodów – Warszawie – ceny spadły o 0,3 proc.
Ten pozytywny trend zniżkowy utrzymuje się już od połowy 2017 roku. W niektórych przypadkach możemy mówić nawet o 25 proc. zmianie na korzyść właścicieli samochodów. Co na to wpłynęło?
Przez ten czas zmieniła się polityka cenowa u wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Oprócz tego zmniejszyła się liczba szkód w danym mieście lub województwie, a to wpłynęło na mniejszą liczbę wypłaconych odszkodowań.
Eksperci z CUK podkreślają, że wpływ mają wielkość rynku i sprzedaż lub ewentualne promocje. W raporcie pojawiły się firmy ubezpieczeniowe, które podniosły stawki, ale porównując oferty całościowo dla kraju można znaleźć tańsze propozycje i średnia dla większości miast jest niższa.
Tego samego nie można jednak powiedzieć na temat ubezpieczenia Auto Casco. W raporcie co prawda pojawiły się cztery miasta wojewódzki, gdzie ubezpieczenie potaniało (największe obniżki we Wrocławiu – aż o 9,2 proc.), ale w większości przypadków ceny wzrosły.
W ośmiu miastach nie były one wyższe niż średnia inflacja podawana przez GUS. Tylko w sześciu polskich miastach zanotowało dwucyfrowe podwyżki – najmocniej wzrósł Rzeszów i Białystok.
Eksperci CUK podsumowują, że w przypadku stawek za ubezpieczenie auto casco ceny od kilku lat nie zmieniły się, a podwyżki są w zasadzie korektą związaną z rosnącymi kosztami pracy, energii czy wydatków związanych z zakupem części i stosowaniem zaawansowanych technik napraw. Ubezpieczyciele płacą więcej za naprawę uszkodzonych samochodów i przekładają to na klientów.