Czy podczas parkowania trzeba włączać kierunkowskazy? A jeśli tak, to który?

Pytanie na dziś brzmi: czy parkowanie jest manewrem wymagającym użycia kierunkowskazu? Być może część kierowców będzie tym zdziwiona, ale bez wątpienia... tak!

O zasadach ruchu drogowego opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl.

Kierunkowskazy są TYLKO dwa czy AŻ dwa? Bez problemu wśród swoich znajomych znajdziecie osoby, które będą zwolennikami zarówno pierwszej, jak i drugiej opcji. W tym punkcie warto jednak wyjaśnić pewną kwestię. I pierwszy, i drugi pogląd często jest wynikiem... braku zrozumienia lub nieznajomości przepisów. Bo według prawa o ruchu drogowym sytuacja jest prosta. Ilość kierunkowskazów w aucie jest akuratna i odpowiednia. Więcej świateł sygnalizujących skręt nie trzeba!

Zobacz wideo Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Parkowanie to manewr. A manewr trzeba sygnalizować zawczasu!

I żeby to udowodnić, najlepiej zająć się kwestią parkowania. Czy ten manewr trzeba w ogóle sygnalizować? Patrząc na sytuację drogową napotykaną w dużych miastach, nietrudno dojść do wniosku, że odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć wielu kierowców. Tak, parkowanie bezwzględnie należy sygnalizować kierunkowskazem. W przeciwnym razie tworzy się zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak je zatem sygnalizować? Tu jasną odpowiedź przynoszą przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Parkowanie to w sensie prawnym nic innego jak... zmiana kierunku jazdy. A tą w głos art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym należy zasygnalizować zawczasu i wyraźnie. Zawczasu i wyraźnie, czyli nie w momencie, w którym skręcacie kołami i zaczynacie wjeżdżać już w przestrzeń parkingową, a wcześniej – już gdy zwalniacie i zaczynacie poszukiwać wolnego miejsca do zatrzymania pojazdu.

Parking jest po prawej. Który kierunkowskaz wybrać?

Włączenie kierunkowskazu w czasie parkowania jest zatem obowiązkiem. Należy jednak pamiętać o tym, że obowiązek ten pojawia się zarówno podczas zajmowania wolnej przestrzeni, jak i w czasie wyjeżdżania z niej – czyli de facto w trakcie włączania się do ruchu. Który kierunkowskaz włączyć? Przede wszystkim zgodny z kierunkiem, w którym odbywa się zmiana ruchu. Jeżeli zatem miejsce parkingowe znajduje się po prawej stronie, będzie to kierunkowskaz prawy. Gdy po lewej, lewy. Podczas opuszczania miejsca parkingowego sytuacja nieco komplikuje się.

Kierowca opuszczając prostopadłe miejsce parkingowe może wyjechać zarówno w prawo, jak i lewo. To od rodzaju manewru zależy typ wybranego kierunku. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku parkowania równoległego przy prawej krawędzi – tu wjeżdża się z prawym kierunkiem, a wyjeżdża z lewym.

Zapomniałeś o kierunkowskazie? Przygotuj zatem 200 zł!

Użycie kierunkowskazu podczas parkowania jest obowiązkiem kierowcy. Jego zignorowanie oznacza zatem wykroczenie i mandat karny. Kwalifikacją czynu jest utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru. W takim przypadku policjant wypisze mandat opiewający na 200 zł. Dodatkowo do konta kierowcy dopisane zostaną 2 punkty karne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA