Zmiany w mandatach i przepisach 2022 r. Za co można stracić prawo jazdy?

Wyższe mandaty to łatwiejsza możliwość utraty prawa jazdy? Dobra informacja jest taka, że wcale nie. Zła informacja jest taka, że nowy taryfikator mandatów nie wyczerpuje szykowanych w tym roku nowości dla kierowców.

O zmianach w prawie o ruchu drogowym więcej przeczytasz też w serwisie Gazeta.pl.

Nowy taryfikator mandatów zaczął obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. I choć od tego momentu minęły blisko dwa miesiące, dyskusja na temat nowych kar cały czas powraca. Powód? Ciągle słyszymy o kolejnych rekordach. Kierowcy ciągle są karani mandatami wynoszącymi po 5 czy 6 tys. zł. Grzywny wyraźnie wzrosły – to już zatem wiemy. Co jednak z sytuacjami, w których kierujący może stracić prawo jazdy? Sprawdźmy.

Zobacz wideo Pościg na Zakopiance. Kierowca uciekał z prędkością 170 km/h

Na początek odebranie prawa jazdy za prędkość

Dobra informacja jest taka, że w tym przypadku nowe przepisy nie są dużo bardziej restrykcyjne od starych. Lista przypadków, w których kierowca straci uprawnienia jest dokładnie taka sama. Policjanci zatrzymają dokument w razie jazdy po alkoholu czy ucieczki z miejsca wypadku. To jednak nie koniec możliwości. Bo jednym z częstszych powodów utraty uprawnień jest też zbyt szybka jazda.

Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 51 km/h według nowych przepisów dostanie nawet 5 tys. zł mandatu. To jednak nie koniec, bo według starych i nowych straci też uprawnienia do kierowania pojazdami na 3 miesiące. To obligatoryjna kara! Obligatoryjna nawet w przypadku, w którym kierowca nie będzie miał prawa jazdy przy sobie – policjanci zablokują uprawnienia kierującego w bazie CEK.

Stworzyłeś zagrożenie? Policjanci zabiorą dokument, sąd powie na ile

Kolejnym powodem do zatrzymania uprawnień kierowcy jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (kwestię tą reguluje art. 86 par. 1 i 3 ustawy Kodeks wykroczeń). W takim przypadku kierujący ma odbierane prawo jazdy przez policjantów, ale decyzję w sprawie ostatecznego wstrzymania uprawnień podejmuje już sąd. To on określa czy taka kara jest zasadna, a jak tak, to przez jaki okres będzie obowiązywać.

Kolejny powód: za dużo pasażerów w aucie

Prawo jady jest odbierane również w przypadku, w którym kierowca zabierze na pokład zbyt dużą ilość pasażerów. Gdy w aucie zasiądą co najmniej trzy osoby ponad limit wyznaczony w dowodzie rejestracyjnym, kierujący nie będzie mógł prowadzić przez 3 miesiące. Tyle będzie obowiązywać kara.

Nowe mandaty to jedno. Sytuację skomplikują też nowe punkty karne

Nowy taryfikator mandatów zachował dotychczasowe przypadki odbierania prawa jazdy kierowcom. I to mogą uznać za dobrą informację. Zła niestety jest taka, że to nie koniec zmian w zakresie prawa drogowego. Bo już we wrześniu w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych. A ten przynosi szereg kolejnych nowości. Przykład? W czasie jednej kontroli będzie można dostać nawet 15 punktów – czyli dwa zatrzymania i po prawie jazdy... Poza tym punkty karne będą znikać z konta kierowcy nie po roku, a dwóch i nie licząc od daty wykroczenia, a opłacenia mandatu.

Więcej o: