Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl
12 lutego rozpoczęły się w Polsce międzynarodowe ćwiczenia wojskowe – Saber Strike 22. Z tej okazji po drogach w naszym kraju będą przemieszczać się kolumny wojskowe, dla których umieszczono specjalne znaki drogowe m.in. żółte z rysunkiem czołgu.
Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. Obowiązują one jedynie pojazdy w kolumnie wojskowej.
Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. Zazwyczaj przejazdy kolumn będą poruszać się w godzinach nocnych, aby nie utrudniać ruchu. Jednak zdarzą się sytuacje, gdy będą przemieszczać się w dzień.
Gdy zauważymy kolumnę wojskową, należy zachować ostrożność. Nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe. A czy można taką kolumnę wyprzedzić? Tak, ale są to konkretne przypadki:
Gdy kolumna w sensie prawnym nie jest kolumną wojskową, kierowca może wyprzedzić nie tylko całą kolumnę, ale i poszczególne auta - może wjeżdżać w środek kolumny.
Gdy kolumna w sensie prawnym jest kolumną wojskową, kierowca może wyprzedzić kolumnę pod dwoma warunkami: gdy pozwalają na to warunki (nie ma skrzyżowania czy pasów lub linii ciągłej) oraz nie może przerywać kolumny (musi wyprzedzić całą).
Gdy kolumna za sprawą eskorty policji na sygnałach staje się kolumną uprzywilejowaną, kierowca może ją wyprzedzić, ale tylko poza terenem zabudowanym. Musi jednak wtedy zachować szczególną ostrożność i nie może przerywać kolumny. W terenie zabudowanym kierowca ma obowiązek ułatwić przejazd kolumnie uprzywilejowanej - tym samym nie może jej wyprzedzać.
Ćwiczenia Saber Strike potrwają do 26 marca.