Lincoln świętuje 100-lecie. pod rządami Forda

4 lutego 1922 Henry Ford podpisał umowę kupna Lincoln Motor Company z rekomendacji swojej żony Clary i syna Edsela. Teraz, 100 lat później, firma jest u progu kolejnej radykalnej zmiany.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Lincoln został założony w 1917 r. przez Henry'ego Lelanda i jego syna Wilfreda. Henry był również jednym z założycieli Cadillaca.

Zobacz wideo Porsche 718 Cayman GT4 to samochód dla tych, którzy zabawę traktują poważnie. Sprawdzamy

Opuścił on jednak firmę z powodu sporu o produkcję wojenną i założył Lincolna, aby produkować silniki lotnicze Liberty V12. Nazwał firmę imieniem Abrahama Lincolna, pierwszego prezesa, na którego głosował w 1864 roku.

Po wojnie zaczął produkować samochody, ale była to na tyle trudna działka, że w 1922 r. był na skraju bankructwa. W tym momencie zdecydował wkroczyć Ford i wykupił firmę za 8 mln dolarów.

Firma została przekazana synowi Forda – Edselowi. Prowadził ją do swojej śmierci w 1943 r.

Priorytetem była stylistyka, dzięki czemu Lincoln stał się luksusową gałęzią firmy Ford. Dziś marka nadal produkuje luksusowe pojazdy i zwróciła się w stronę elektryfikacji, obiecując, że do 2030 r. będzie miała pełne portfolio zelektryfikowanych pojazdów na całym świecie.

Lincoln rozpoczyna całoroczną serię globalnych wydarzeń, które połączą jego przeszłość z teraźniejszością, a także przyszłością. Dealerzy pracują również nad uczczeniem setnej rocznicy istnienia marki w ramach Forda, organizując imprezy dla klientów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.