Kwadrat kontra okrąg, czyli różnica w znaku, która decyduje o mandacie

I kwadratowy, i okrągły znak wskazuje na ograniczenie prędkości. Czy jest zatem między nimi jakakolwiek różnica? Rozbieżność jest większa, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Cykl dotyczący polskich przepisów drogowych znajdziesz też w serwisie Gazeta.pl.

Kwadrat kontra okrąg – nie, dziś nie będziemy rozmawiać o figurach geometrycznych, a wbrew pozorom... przepisach o ruchu drogowym. Czy wiecie, że między okrągłym a kwadratowym ograniczeniem prędkości jest potężna różnica? Różnica, która bardzo często może zadecydować o mandacie karnym. A mandat za przekroczenie prędkości po 1 stycznia 2022 roku może sięgnąć nawet 5 tys. zł! Warto o tym pamiętać.

Zobacz wideo 214 km/h na drodze S3. 2500 zł mandatu kobieta zapłaciła kartą na miejscu

Okrągłe B-33 vs. kwadratowe B-43. Jakie są różnice?

Zarówno okrągły znak B-33, jak i kwadratowy B-43 wskazuje dopuszczalną prędkość na danym odcinku drogi. Jeżeli na oznaczeniu pojawia się liczba 40, kierowcy nie mogą przekroczyć 40 km/h. Różnica rozbija się o... miejsce obowiązywania. O ile znak B-33 "Ograniczenie prędkości" obowiązuje od miejsca ustawienia do najbliższego skrzyżowania lub znaku odwołującego, o tyle znak B-43 "Strefa ograniczonej prędkości" obowiązuje od miejsca ustawienia aż do miejsca, w którym pojawi się znak B-44 "Koniec strefy ograniczonej prędkości".

Znak B-33 obowiązuje – nazwijmy to – liniowo, czyli na jednej drodze poprowadzonej na wprost. Znak B-43 z kolei obowiązuje podczas jazdy na wprost, ale także skręcenia. Wszystkie najbliższe ulice stają się strefą z obowiązującym ograniczeniem prędkości!
Ciekawostka? Znak B-43, określający dopuszczalną prędkość mniejszą lub równą 30 km/h, oznacza ponadto, że umieszczone w strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi – par. 31 pkt 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Zwróć uwagę na kształt. To on chroni przed mandatem!

Różnicę między znakiem B-33 "Ograniczenie prędkości" a B-43 "Strefa ograniczonej prędkości" powinien znać każdy kierowca. W przeciwnym razie może narazić się na wysoki mandat. Mijając znak B-43 wskazujący na ograniczenie do 20 km/h, kierowca może mylnie założyć że obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania. Po jego minięciu przyspieszy i wtedy ma szansę naciąć się na patrol drogówki. Skutek? Gdy zamiast 20 osiągnie 51 km/h, otrzyma aż 800 zł mandatu i 6 punktów karnych. Gdy jego prędkość sięgnie 61 km/h, grzywna wzrośnie już do 1000 zł i 8 punktów karnych. Głupi błąd może być kosztowny...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.