Zmiany na A2 i dobre wieści z budowy S14. "Prace zaawansowane w ponad 90 proc."

GDDKiA chwali się, że nazwało nowe węzły, które powstają w ramach trasy S14. Jednak to nie jedyne zmiany.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Zazwyczaj tworzenie nazw węzłów różni się od tego, co zostało zapisane w projekcie. Nazwy głównie pochodzą od najbliższej większej miejscowości. GDDKiA chwali się, że wprowadziło nowe nazwy węzłów na budowanej trasie S14.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Dotychczasowy węzeł Łódź Teofilów został przemianowany na Aleksandrów Łódzki. Bezpośrednio połączy drogę ekspresową S14 z tym właśnie miastem. Kolejnym, poruszając się w kierunku północnym węzłem, który zmienił nazwę, był węzeł Aleksandrów Łódzki (u zbiegu S14 i DK71 - ulicy Aleksandrowskiej w Zgierzu), który aktualnie będzie nosił nazwę Zgierz Zachód. 

Zmiana nazwy drugiego z węzłów jednak ma konsekwencje dla nazwy węzła przy autostradzie A2, który dotychczas nazywał się po prostu Zgierz. Aby odróżnić go od tego na S14, będzie nazywać się Zgierz Północ.

Jak na razie wszystkie pozostałe nazwy węzłów Łódź Lublinek, Łódź Retkinia, Konstantynów Łódzki, Lućmierz i Emilia pozostają bez zmian.

Prace na odcinku od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki (12,2 km) zaawansowane są w ponad 90 proc. i powinniśmy pojechać nim w połowie bieżącego roku. Natomiast odcinek od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika gotowy jest w 60 proc. i ma zostać przekazany kierowcom wiosną 2023 roku.

Droga ekspresowa S14 docelowo ma mieć długość ponad 42 km. Jest nazywana zachodnią obwodnicą Łodzi oraz obwodnicą Pabianic. Trasa ta ma również połączyć autostradę A2 z trasą S8. Droga będzie przebiegać całkowicie w woj. łódzkim na obszarze gmin Zgierz, Aleksandrów, Konstantynów, Pabianice oraz przez trzy dzielnice Łodzi: Górnej, Polesia i Bałut.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.