Pijany kierowca wjechał audi w kamienicę. Nie miał uprawnień. No i... kradł paliwo

Sieradzcy policjanci zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który miał sporo "za uszami".

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

22 stycznia dyżurny policji w Sieradzu otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic miasta Audi uderzyło w kamienicę. Według świadków z auta wysiadł kierowca i jego pasażerka, po czym mężczyzna zaczął wybijać szyby w pojeździe.

Zobacz wideo Łomża. Nietrzeźwy kierowca jeździł po trawniku i uderzył w blok

Patrol, który został wysłany na miejsce zdarzenia potwierdził, że Audi wjechało w kamienicę, a obok pojazdu stoi zdenerwowany kierowca oraz jego pasażerka. Prowadzącym okazał się 39-letni mieszkaniec Sieradza, od którego wyraźnie było czuć zapach alkoholu. Widoczne były również niewielkie obrażenia, do których wezwano karetkę. Jego 32-letnia znajoma była trzeźwa. Nic jej się nie stało w trakcie zdarzenia.

W ramach prowadzonych czynności, policjantom udało się ustalić, że 39-latek nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów, a Audi, które uderzyło w budynek nie zostało dopuszczone do ruchu. Jakby tego było mało podczas całej interwencji, mężczyzna zachowywał się agresywnie wobec policjantów oraz utrudniał im wykonywanie czynności, odmówił również badania trzeźwości. Ostatecznie zaatakował jednego z funkcjonariuszy. Mężczyzna został obezwładniony i przewieziony na komendę, gdzie została pobrana krew do badań. Usłyszał prokuratorskie zarzuty i został objęty dozorem policyjnym.

W toku dalszego postępowania, policjantom udało się ustalić, że 39-latek może mieć coś wspólnego z kradzieżami paliwa ze stacji benzynowych. Do zdarzeń dochodziło od listopada zeszłego roku do stycznia tego roku. Według nagrań z monitoringu oraz zebranych innych dowodów, funkcjonariusze wytypowali, że sprawdzą może być zatrzymany 39-latek. Przypuszczenia okazały się trafne. W minionych trzech miesiącach dokonał kilkunastu kradzieży paliwa o łącznej wartości 3000 zł.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto sąd obligatoryjnie orzeka karę pieniężną od 5 do 60 tysięcy złotych na rzecz Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Za naruszenia nietykalności funkcjonariuszy podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych może grozić kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zgodnie z nowymi przepisami, w każdej sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym bez uprawnień wysyłany jest wniosek o ukaranie do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości do 30 tysięcy złotych. Dodatkowo, obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Mężczyzna odpowie również za kradzieże paliwa. Za popełnione wykroczenia sąd może orzec grzywnę do 5000 złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.