Ceny paliw wreszcie pójdą w dół. Nawet o 70 groszy

Ostatnie miesiące 2021 roku były dla kierowców dość stresujące. Postępujące podwyżki paliw, benzyna po 6 zł, a na horyzoncie zmiana przepisów. Początek 2022 r. przyniósł nieco spokoju, przynajmniej w kwestii paliwowej. Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma obniżyć ceny paliwa nawet o 70 groszy na litrze.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zacznie działać od 1 lutego. Kierowcy mają to zauważyć niemal od razu - po cyferkach na dystrybutorach. Ceny benzyny i oleju napędowego mają spaść o nawet 70 groszy na litrze. Mniejsze obniżki będą dotyczyły gazu LPG (ok. 40 gr). Rząd jednak zapowiedział, że benzyna ma znów kosztować około 5 zł/litr.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się obniżek cen paliw? Ekspert wyjaśnia

Skąd te obniżki?

Czemu zawdzięczamy planowane obniżki cen paliw? Obniżce VAT-u na paliwa, którą zmniejszono z 23 do 8 proc. Jeszcze w grudniu (dokładnie 20-go dnia miesiąca) obniżono także akcyzę na paliwa. Z kolei od 1 stycznia stacje zwolniono z obowiązku opłaty podatku od sprzedaży detalicznej.

Te wszystkie działania zsumują się w postaci powrotu do rozsądnych cen paliw. Benzyna i diesel mają kosztować po około 5 zł za litr, a LPG - ma mieć dwójkę z przodu. To ogromna ulga dla kierowców, którzy jeszcze kilka miesięcy temu płacili po ponad 6 zł za litr paliwa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.