Więcej informacji drogowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Poprzedni taryfikator nie doczekał się zmian przez dwie dekady. 500 złotych - tyle od dwudziestu lat wynosiła maksymalna kwota mandatu w Polsce. Kiedy określano tę stawkę, średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło nieco ponad dwa tysiące złotych. Dziś znacząco przekracza pięć tysięcy złotych, stąd podwyżka mandatów, o której więcej pisaliśmy m.in. w tym artykule:
Wraz z nowym taryfikatorem mandatów pojawią się zmiany w punktach karnych. Te jednak nie obowiązują od 1 stycznia, a wejdą w życie dopiero we wrześniu 2022 r. Co się zmieni?
Punkty karne będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny (zatem nie od momentu wystawienia mandatu, a od chwili uregulowania go). Powinno to zapewnić szybkie i skuteczne doprowadzenie do wykonania kary. Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie - nadal będzie wynosił 24 punkty dla doświadczonych kierowców, a 20 dla początkujących (przez dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy).
Kolejną zmienną będą kursy zmniejszające liczbę punktów karnych, a raczej ich brak. Do 2021 roku kierowcy, którzy zbliżyli się niebezpiecznie blisko bariery 20 lub 24 punktów, mogli skorzystać ze specjalnych szkoleń, które zmniejszały ich saldo punktowe. Od 2022 roku nie będzie już takiej możliwości.
Nowelizacja ustawy umożliwia także udostępnienie ubezpieczycielom danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń OC i AC do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Jednak po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy.
Największą zmianą, z jaką kierowcy mierzą się od 1 stycznia 2022 r., jest zmiana w wysokości mandatów. Za przekroczenie prędkości o konkretną wartość zapłacimy odpowiednio:
Co jeszcze się zmieniło? Poniżej kilka z nowoobowiązujących przepisów i mandatów związanych z ich nieprzestrzeganiem:
System podwojonych kar (w przypadku recydywy) wejdzie w życie we wrześniu 2022 r. W dalszym ciągu za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym będzie odbierane prawo jazdy.