Śnieg, a wraz z nim mandaty za jazdę na czołgistę. Jak ich uniknąć?

Jazda na czołgistę słusznie karana jest mandatem. To niebezpieczna praktyka widoczna, gdy tylko spadnie śnieg.

W art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym czytamy, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Zobacz wideo Policja pokazuje kompilację nagrań, jakie dostała od kierowców. Wszyscy na filmie dostali mandat

W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, nie tylko jego szyby i tablice rejestracyjne. Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem, za które grozi mandat do 500 zł.

Więcej informacji ważnych dla kierowców znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Należy jednak odśnieżać samochód nie dla uniknięcia kary, ale przede wszystkim dlatego, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że nie liczy się on z bezpieczeństwem pozostałych użytkowników drogi

- podkreślają policjanci.

Mandat za nieodśnieżony samochód

Przepisy dotyczące odśnieżania całego samochodu nie powstały z myślą o estetyce polskich ulic. Chodzi o ograniczoną widoczność oraz zjawisko tzw. kurtyny śnieżnej. Kurtyna śnieżna to poważne zagrożenie dla kierowców jadących za nieodśnieżonym samochodem. Powstaje głównie przy większych prędkościach, gdy pod naporem powietrza z auta zaczyna spadać zalegający śnieg. Wówczas tworzy się za nim tzw. kurtyna śnieżna. To właśnie z tych powodów za jazdę na czołgistę (jazda autem, w którym odśnieżony jest tylko niewielki fragment przedniej szyby, przez co widoczność zbliżona jest do tej w czołgu) grozi wyżej wspomniany mandat karny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA