Szwecja doczeka się obwodnicy. GDDKiA składa wniosek o decyzję środowiskową [WIDEO]

Miejscowość Szwecja w woj. zachodniopomorskim może doczekać się obwodnicy. GDDKiA wnioskuje o decyzję środowiskową.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Szwecja koło Wałcza może się doczekać obwodnicy w ciągu DK22. GDDKiA wystąpiła o decyzję środowiskową. Urzędnicy wytypowali trzy możliwości przebiegania trasy.

Zobacz wideo Przejazd nowym tunelem pod Ursynowem. GDDKiA opublikowała film

Umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Szwecji została podpisana w czerwcu 2020 roku. Firma projektowa Trasa z Poznania opracowała dokumentację studialną wraz z raportem oddziaływania na środowisko. Do przygotowania dokumentacji niezbędna jest inwentaryzacja przyrodnicza.  Zostały również wykonane analizy techniczne i ekonomiczne dla każdego z wariantów.

 

Jak wcześniej zostało wspomniane wytypowano trzy warianty przebiegu nowej trasy. Wersja C (3,78 km) i D (3,65 km) omijałyby miejscowość Szwecja od południa, natomiast wariant A (4,9 km) od północy. Wersja C jest podzielona na warianty C1 i C2, które przebiegiem niczym się nie różnią, a jedynie warstwą techniczną.

2Tunel poludniowej obwodnicy Warszawy pod UrsynowemTunel pod Ursynowem jest prawie gotowy. Mają go otworzyć przed świętami

Obwodnica Szwecji będzie jednojezdniową drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Każdy z wariantów przecina rzekę Pilawa, na której planowana jest budowa mostu o szacowanej długości od 101,5 do 181,5 m (w zależności od wariantu). Połączenie z obecną DK22 od strony Wałcza planowane jest dla każdego z wariantów w formie ronda. Od strony Jastrowia początkiem obwodnicy w wariancie D jest również rondo. W pozostałych wariantach przewidziane jest w tym miejscu skrzyżowanie. Jako preferowany przez inwestora został wskazany wariant C2. 

Zakończenie fazy przygotowawczej inwestycji planowane jest w 2023 roku. 

Więcej o: