Miał 3,5 promila i wjechał skuterem w krawężnik. Został zatrzymany, ale nie przez policję

Chociaż zima za oknem, na skuterach nadal niektórzy jeżdżą. Jeden z użytkowników tego typu pojazdu chciał się najwyraźniej rozgrzać.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Dwa dni temu dyżurny kamieńskiej policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy. Na miejsce zostali wysłani funkcjonariusze.

Zobacz wideo Próbował ukraść alkohol. W pościg za nim ruszył policjant

Gdy dojechali udało się ustalić, że kierujący skuterem uderzył w krawężnik na ul. Gryfickiej w Kamieniu Pomorskim. 47-latek miał później problem aby wstać z ziemi. Na miejscu został przez ten czas zgłaszający.

Od pechowego kierowcy jednośladu czuć było wyraźnie woń alkoholu. Badanie wykazało, że w organizmie miał 3,5 promila. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem. Ani jemu, ani nikomu innemu nic się nie stało.

Co zrobić gdy widzi się pijanego kierowcę i co to jest zatrzymanie obywatelskie?

Widząc użytkownika drogi, którego zachowanie jest dziwne, bez wahania sięgaj po telefon. Dyspozytorowi, który odpowie na wybranie numeru 112, opowiedz jak najwięcej szczegółów:

  • Gdzie się obecnie znajdujesz.
  • Co robi kierowca, którego zachowanie budzi twoje wątpliwości.
  • Jakim samochodem przemieszcza się podejrzany: marka, model, kolor, numer rejestracyjny.
  • Jeśli jest taka możliwość, podążaj za kierowcą, pozostając w ciągłym kontakcie z dyspozytorem - ten będzie wiedział, w którą stronę zmierza podejrzany.

W niektórych sytuacjach oczekiwanie na interwencję policji nie wchodzi w grę. Jeśli widzisz zataczającego się człowieka, który próbuje wsiąść za kierownicę, masz prawo do tak zwanego zatrzymania obywatelskiego. Zawsze musi je jednak poprzedzić chłodna ocena sytuacji. Odpowiedz sobie na pytania: Czy człowiek, którego chcesz zatrzymać, jest agresywny? Czy masz nad nim przewagę fizyczną? Czy uda ci się go zatrzymać, jeśli podczas interwencji zacznie używać siły? Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli nie dasz sobie rady sam, zadzwoń na policję. Jeżeli jednak uznasz, że masz przewagę nad kierowcą, możesz interweniować. Przykład doskonałego zatrzymania obywatelskiego zobaczysz w poniższym wideo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.