Gdy inni idą w downsizing, Aston Martin dokłada cylindry. Vantage znów w wersji V12

Trendy motoryzacyjne od dłuższego czasu się nie zmieniają - zmniejszyć, osłabić, zelektryfikować. Aston Martin popłynął pod prąd. Brytyjscy inżynierowie uznali, że V8 w modelu Vantage to za mało, i pod maskę postanowili włożyć V12. I to nie pierwszy raz doszli do takiego wniosku.

Więcej nowości motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Aston Martin konsekwetnie trzyma siętego, jaki silnik powinien znaleźć się pod maską modelu Vantage. Zaczęło się w 2005 roku od 4,3-litrowej V-ósemki (385 KM i 409 Nm), którą po trzech lat od debiutu rozwiercono do pojemności 4,7 litra generując 426 KM. W 2009 roku pojawił się model V12 Vantage z dwunastocylindrową V-ką o pojemności 5,9 litra, mocy 515 KM i maksymalnym momencie obrotowym 570 Nm. I od tamtej pory Aston Martin przeskakuje z V8 na V12 i z powrotem.

Zobacz wideo F1 może wprowadzić zmiany po wypadku Grosjeana. Nie wszystko zadziałało

12 to więcej niż 8

W 2017 roku odświeżono brytyjski model, a pod maskę modelu o oznaczeniu V8 trafiła jednostka z Mercedesa AMG GT - 4-litrowe V8 o mocy 510 KM i maksymalnym momencie obrotowym 685 Nm. Za moment, cztery lata po debiucie, znów w ofercie pojawia się widlasta dwunastka. Prawdopodobnie będzie to znany z modelu DB11 silnik o pojemności 5,2 litra, który generuje 639 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Premiera odświeżonego Vantage planowana jest na 2022 rok. Marka zapowiedziała nadchodzący model z potężnym silnikiem w dość nietypowy sposób. Zamieścili na YouTube nagranie, na którym jedynie słychać dźwięk nowej jednostki. I jest to brzmienie, które fanom motoryzacji zjeży włosy na karku. Nagranie trwa 14 sekund i z czystym sumieniem polecamy je waszym uszom!

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.