Znak B-37 to jeden z najdziwniejszych znaków. Jeśli dziś go zobaczysz, możesz go zignorować. Ale jutro już nie

Znak B-37 wygląda trochę jak standardowy zakaz postoju. Trochę, bo został uzupełniony dodatkowo jedynką rzymską. Co ona oznacza? Kierowca przed zaparkowaniem auta powinien sprawdzić dzień miesiąca.

Więcej porad dotyczących znaków drogowych znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Znak B-35 "Zakaz postoju" jest jedną z pierwszych tablic, które omawia się na kursie nauki jazdy. Powinien ją znać zatem każdy kierowca. Co oznacza? Kierowca za tym oznaczeniem nie może zatrzymać pojazdu na dłużej niż minutę. I nie mamy tu na myśli przysłowiowej minutki, a dokładnie 60 sekund. Według definicji bowiem postój jest unieruchomieniem niewynikającym z warunków ruchu, które trwa dłużej niż minutę. Tyle czasu ma zatem prowadzący np. na wysadzenie pieszego lub zapakowanie walizek do bagażnika.

Zobacz wideo Interaktywny tekst elektrycznego Volkswagena ID.3

Bo znak B-37 obowiązuje...

Sytuacja ze znakiem B-35 byłaby oczywista, gdyby nie pewien drobiazg. A drobiazg ten mówi, że tablica ma jeszcze dwa warianty. Pierwszym z nich jest znak wyglądający identycznie jak zakaz postoju, ale posiadający dodatkowo rzymską jedynkę. Tablica nazywa się B-37 (znajdziesz ją w galerii zdjęć w tym tekście). Jej definicja brzmi: zakaz postoju w dni nieparzyste. Zasada działania? Reguły są identyczne jak powyżej. To oznacza, że kierowca może zatrzymać pojazd na maksymalnie minutę. Dodatkowo oznaczenie obowiązuje tylko w nieparzyste dni miesiąca.

Za znakiem B-37 w nieparzyste dni miesiąca kierowca może zatrzymać się na maksymalnie 60 sekund. W parzyste dni może zaparkować pojazd i zostawić go. Wtedy zakaz nie obowiązuje.

Znak B-38, czyli dla odmiany parzyste dni miesiąca

Analogicznie do znaku B-37 działa oznaczenie B-38 "Zakaz postoju w dni parzyste". W tym przypadku w parzyste dni miesiąca prowadzący może zatrzymać się za znakiem w celu wysadzenia pieszego, ale zaparkować auta już nie może. W dni nieparzyste oznaczenie nie obowiązuje. Czemu dzień miesiąca może mieć znaczenie? Znaki B-37 i B-38 umieszcza się w miejscach, w których np. co drugi dzień pojawia się dostawa towaru, ewentualnie śmieciarka. Chodzi o ułatwienie ruchu tym pojazdom i sprawienie, że zaparkowane auta nie będą blokować im dostępu do drogi.

Kto nie musi się stosować do znaków B-37 i B-38?

Znak B-37 (a także i B-38) są dziwne. To już jednak wiemy. Z prawnego punktu widzenia to jednak typowe zakazy, od których obowiązują pewne wyjątki. Do tych tablic nie muszą się stosować pojazdy, które spełnią wymogi stawiane np. dodatkowym oznaczeniem T-26 (parkowanie równoległe), samochody kierowane przez osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej lub przewożące takiego inwalidę - pod warunkiem, że są oznaczone właściwą kartą parkingową. Znaki B-37 i B-38 nie dotyczą też tych kierowców, którzy chcą przestawić pojazd w nieparzysty lub parzysty dzień miesiąca na druga stronę ulicy. Zakaz nie obowiązuje zatem w godz. 21:00-24:00.

Tablice B-37 i B-38 identycznie jak pozostałe znaki zakazu obowiązują do najbliższego skrzyżowania, a do tego odnoszą się do tej strony drogi, przy której zostały ustawione.

Mandat za parkowanie za znakami B-37 i B-38

Może się okazać, że kierowca nie zauważy znaku B-37 lub B-38, ewentualnie nie zna ich znaczenia. Co mu grozi w sytuacji, w której zaparkuje auto za tablicą w niewłaściwy dzień miesiąca? Bez względu na fakt czy wykroczenie ujawni policja, czy straż miejska, mandat będzie dokładnie taki sam. Sięgnie 100 zł i będzie oznaczał 1 punkt karny. W skrajnym przypadku pojazd może być też odholowany na parking depozytowy.

Więcej o: