Co z badaniami technicznymi po 18 listopada? Czy kierowcy mają się czego obawiać?

W czwartek 18 listopada odbędzie się protest diagnostów. Jego organizatorzy chcą podwyżek opłat za badania techniczne. Co to oznacza dla kierowców?

Opłaty za badania techniczne pojazdów nie zmieniły się od 17 lat. Jak wylicza Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, w tym okresie o 340 proc. wzrosło minimalne wynagrodzenie, zmieniła się stawka VAT z 22 na 23 proc., a inflacja wzrosła o przeszło 40 proc.

Bardzo zwiększyły się także koszty prowadzenia działalności. Tymczasem opłata za badanie techniczne w tym okresie w ogóle się nie zmieniła. Jej wysokość jest zamrożona. Dla przedsiębiorcy 98 zł brutto za badanie techniczne samochodu osobowego ma obecnie zupełnie inną wartość niż w 2004 r. Teraz mamy diametralnie inne realia gospodarcze. To powoduje, że wiele stacji kontroli pojazdów balansuje na progu rentowności. Jeśli ten stan będzie się dłużej utrzymywał, przedsiębiorcy zaczną bankrutować

- czytamy w oświadczeniu PISKP.

Więcej informacji ważnych dla kierowców znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Protest diagnostów 18 listopada

Czy w związku z planowanymi w Warszawie protestami, w których wezmą udział przedstawiciele branży, kierowcy nie będą mogli dokonać badań technicznych? Absolutnie nie. PISKP wyraźnie zaznacza, że nie planuje w tym dniu zamykać stacji. Protest przyjmie formę manifestacji, która odbędzie się 18 listopada (czwartek) w Warszawie. Stacje Kontroli Pojazdów będą działały normalnie, a badania techniczne wciąż będą kosztować 98 zł. Nie trzeba obawiać się niektórych przekazów medialnych, sugerujących, że od 18 listopada kierowcy będą mieli problem z odbyciem badania technicznego. To nieprawda.

Zobacz wideo
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów od dawna podejmuje działania na rzecz waloryzacji i urealnienia wysokości opłat za badania techniczne. Nie jest to łatwe, ponieważ podwyższenie stawek nie jest decyzją merytoryczną, tylko polityczną. Znaleźliśmy się w takim miejscu, że pojawiła się realna szansa na zmiany, na oczekiwaną od tak dawna waloryzację

- tłumaczy swoją decyzję o proteście PISKP.

Manifestacja diagnostów w Warszawie

Z punktu widzenia kierowców 18 listopada zmieni się jedno: manifestacja będzie oznaczać zablokowanie niektórych ulic w stolicy. Zbiórka protestujących zaplanowana jest na 11.00 na parkingu przy Hali Torwar przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie. Start protestu o godz. 12:00. Przemarsz odbędzie się ulicami: Łazienkowska, Myśliwiecka, Park Agrykola, Agrykola, Al. Ujazdowskie przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli postulaty protestujących zostaną wysłuchane, możemy spodziewać się droższych badań technicznych. O ile droższych? Od kiedy? Na te pytania nie ma jeszcze odpowiedzi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.