Od dziś ważna zmiana na wszystkich stacjach. Zatankujemy nowe paliwo. Dotyczy to i diesla, i benzyny

Od wtorku 16 listopada na stacjach pojawiło się nowe paliwo. To istotne i dla właścicieli samochodów z silnikami Diesla, i benzynowymi.

Nowe paliwo, które na stacjach benzynowych pojawia się od dziś (16 listopada), jest efektem rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. Warto nadmienić, że taka sytuacja powtarza się co roku - to właśnie na ten dzień przypada początek "motoryzacyjnej zimy". W związku z tym stacje benzynowe mają obowiązek dostarczać kierowcom paliwo odpowiednie dla niskich temperatur.

Więcej informacji ważnych dla kierowców znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe paliwo na stacjach w całej Polsce

Co zmiana oznacza dla kierowców? Zimowe paliwo nie oznacza wzrostu cen (te zależą od innych czynników). Nie oznacza też korzystania z innych pistoletów. Z punktu widzenia kierowcy właściwie nic się nie zmienia. Spada jedynie ryzyko problemów z rozruchem silnika po zimnej nocy.

Zobacz wideo

We wspomnianym rozporządzeniu ministra gospodarki określono wiele parametrów, które musi spełniać zimowe paliwo, które od dziś dostępne jest na stacjach benzynowych w całej Polsce. Najważniejszym z nich jest temperatura zatkania zimnego filtra paliwa w silnikach Diesla. By temu zapobiec, producenci muszą mieszać paliwa ze specjalnymi dodatkami. Wszystko po to, by do wspomnianego zatkania nie doszło nawet przy mrozach sięgających -20 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o benzynę, to jej zimowa odmiana ma zwiększoną prężność par. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne, które dla kierowców nie mają większego znaczenia (prężność par benzyny zimowej musi mieścić się w granicach 60 a 90 kPa), większa liczba prężności oznacza bardziej lotną benzynę, a bardziej lotna benzyna oznacza łatwiejszy rozruch.

Zimowe paliwo od 16 listopada na stacjach w całej Polsce

W związku z wprowadzeniem zimowego paliwa kierowców nie czeka żadna zmiana nawyków na stacji - to właściciel stacji ma zadbać o to, by ze wszystkich pistoletów przy dystrybutorze płynęło paliwo zimowe. Są jednak rzeczy, o których kierowca zawsze musi bezwzględnie pamiętać, o czym pisaliśmy w poniższym artykule:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.