Ile po wypiciu można jechać? Lepiej uważaj. Kawa i tłuste jedzenie nie pomogą

Listopadowy długi weekend to dobra okazja do spotkania ze znajomymi. Ale nie można robić żadnych wyjątków. Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano - również. Pamiętaj, że twój organizm pozbywa się alkoholu znacznie dłużej, niż ci się może wydawać.

Nie rób wyjątków w poranek 11 listopada

Organizm potrzebuje więcej czasu na pozbycie się alkoholu, niż mogłoby się wydawać. Wbrew pozorom jedzenie tylko wydłuża czas trzeźwienia. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki, bo po ich wypiciu w twoim organizmie będzie nieco ponad 0,5 promila alkoholu. Tę, z pozoru niewielką dawkę twój organizm będzie spalał przez sześć godzin. Jeśli w takim stanie zatrzyma cię drogówka, potraktuje cię jak przestępcę - wynik powyżej 0,5 promila nie jest już wykroczeniem. Więcej tematów związanych z bezpieczeństwem na drodze znajdziesz na stronie głównej gazety.pl.

Zobacz wideo Taką jazdą zaniepokoił policjantów. Okazało się, że ma 1,5 promila, tłumaczył się syropem

Ile czasu po wypiciu można prowadzić

"Ile czasu po wypiciu można prowadzić" to jedno z najpopularniejszych haseł wpisywanych przez Polaków podczas długich weekendów. Wolne, zwłaszcza kiedy zrobi się ciepło, to znakomita okazja do spotkań ze znajomymi, a podczas nich zwykle leje się alkohol. I nic w tym złego, o ile zachowamy zdrowy rozsądek, zwłaszcza, jeśli następnego dnia mamy usiąść za kierownicę. Pamiętajcie, że żadne internetowe narzędzie nie jest w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie, ile można wypić. To tylko sugestie. Przydatne, ale nigdy nie traktujcie ich jako prawdy objawionej. Wirtualne alkomaty są pomocne, ale zaufać można tylko takiemu pełnoprawnemu.

Każdy człowiek jest inny, a każdy organizm reaguje na alkohol inaczej. Wiele zależy nawet od dnia. Ważne jest tempo picia, to, co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat. Ważne, żeby nie badać się chwilę po wypiciu - wtedy wynik będzie niewiarygodny. Z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.Twój organizm potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Ile promili po wódce i piwie

Ile promili wydmuchamy po jednym piwie? Ile czasu będziemy spalać "trzy szybkie kolejki"? Poniżej podajemy uśrednione i orientacyjne wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może on nawet nie poczuć, że cokolwiek wypił.

 • Trzy kieliszki wódki wypite w godzinę. Początek picia o 20:00. Promile o 22:00 - 0,69. Wynik 0,0 promila dopiero o 3:30.
 • Cztery piwa wypite w godzinach 20:00-22:00. O 23:00 alkotest wykaże 1,28 promila. Organizm pozbędzie się alkoholu dopiero o 8:30.
 • Jeden kieliszek wódki. Po godzinie od wypicia - 0,27 promila.
 • Jedno piwo. Po godzinie od wypicia - 0,38 promila.

Metody na kaca działają na kaca. Nie na alkohol we krwi!

Jest kilka metod na walkę z kacem i przyspieszenie trzeźwienia, w które powszechnie wierzą Polacy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research na grupie 1090 polskich kierowców wynika, że najpopularniejsze jest picie dużej ilości wody, na co decyduje się 40 proc. z nas. Jakie jeszcze metody na kaca mają Polacy? Zimny prysznic, aktywność fizyczną, picie kawy oraz spożycie tłustego posiłku. Z jakich metod korzystają Polacy, by szybciej wytrzeźwieć?

 • Picie wody w dużych ilościach - 42,5 proc.
 • Zimny prysznic - 34,2 proc.
 • Aktywność fizyczna - 26,5 proc.
 • Picie kawy - 26,3 proc.
 • Nie korzystałem/am z żadnych metod - 26 proc.
 • Spożycie tłustego posiłku - 24,9 proc.
 • Celowe wywoływanie wymiotów - 7,5 proc.
 • Inna metoda - 1,7 proc.
 • Wolę nie odpowiadać - 1,4 proc.

Każdy z nas inaczej toleruje i spala alkohol, więc niektóre z powyższych rozwiązań mogą się okazać skuteczne w walce z kacem, bo jedzenie, picie czy prysznic nie przyspieszą spalania alkoholu. Nie są to więc metody, które powinni wykorzystywać kierowcy, chcący wsiąść za kółko po imprezie. Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy - podkreślają eksperci. Najlepszą metodą na pozbycie się alkoholu jest po prostu odczekanie. Jedyną z powyższych metod, która może w tym pomóc jest aktywność fizyczna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.