Do niedawna tych opon używał mało kto, teraz biją rekordy. Polacy zaczęli liczyć, co się opłaca

To już ten czas, że należy wymienić opony. Jak się jednak okazuje, pojawia się coraz więcej zwolenników ogumienia całorocznego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Na wiosnę i na jesień najczęściej kierowcy zmieniają ogumienie i najwięcej również kupują. Jednak ostatnie dane z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) pokazują, że coraz większą popularnością cieszą się opony całoroczne.

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Jak podaje Autokult.pl za PZPO w trzecim kwartale tego roku, sprzedaż opon letnich spadła o 11 proc. w porównaniu do okresu sprzed roku. Sprzedaż ogumienia zimowego natomiast utrzymała się na takim samym poziomie co w ubiegłym roku, ale spadła o 16 proc. w stosunku do roku 2019.

Co ciekawe w trzecim kwartale tego roku najlepiej wypadły opony całoroczne. Na ten typ ogumienia zdecydowało się 20 proc. więcej kierowców niż w roku 2020 i o ponad 44 proc. więcej niż w 2019 r. W przeciągu ostatnich lat tego typu ogumienie przeszło małą rewolucję, dzięki czemu lepiej sobie radzi w różnych warunkach. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że opony tego typu lepiej sobie radzą niż zimowe czy letnie w temperaturach 0-10 stopni Celsjusza. Pozwalają lepiej hamować na wilgotnej drodze.

Opony całoroczne nie są idealnym rozwiązaniem jednak dla wszystkich. Dla kogo są wystarczające:

  • Mieszkasz w dużym mieście i to po nim przede wszystkim przemieszczasz się swoim samochodem,
  • w twojej okolicy ostre zimy są rzadkością,
  • jazda po błocie czy śniegu to raczej wyjątki,
  • nie robisz dużych przebiegów,
  • nie jeździsz z bardzo wysokimi prędkościami,
  • rzadko ruszasz w dłuższą trasę w miejsce, gdzie mogą cię zaskoczyć skrajnie nieprzyjazne warunki.

Jeśli spełnia się powyższe wytyczne, to opony całoroczne są odpowiednie dla użytkownika. Jeśli, któryś z tych punktów chociaż w części jest naruszany, to lepiej wyposażyć się w odpowiednie ogumienie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.