Citroën Ami, czyli najsłodszy radiowóz. Citroën elektryfikuje grecką wyspę

Jakiś czas temu Volkswagen przekazał swoje elektryczne pojazdy na jedną z greckich wysp. Teraz podobnym tropem poszedł Citroen, którzy wyposażył służby na wyspie Chalki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Citroën dostarczył flotę sześciu pojazdów władzom publicznym wyspy Chalki, która ma stać się pierwszą ekologiczną grecką wyspą. Flota obejmuje parę Ami dla policji i straży przybrzeżnej, parę ë-C4 dla gminy, ë-Spacetourer MPV i furgon ë-Jumpy. Pojazdy oferowane są w formie bezpłatnego 48-miesięcznego leasingu.

Zobacz wideo Citroen C5 X na pierwszym filmie

Ami nie jest demonem prędkości, maksymalnie może się rozpędzić do 45 km/h. Jednak jest na tyle kompaktowy, że może bezproblemowo przeciskać się przez wąskie uliczki Chalki. Pojazd jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 8 KM. Jego zasięg to 70 km z akumulatora litowo-jonowego 5,5 kWh. Jest wystarczający dla ograniczonej sieci dróg na wyspie.

Model ë-C4 oferowany na potrzeby gminy jest znacznie lepszy pod względem osiągów dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 136 KM i akumulatorowi 50 kWh, którego zasięg wynosi 350 km. Ten sam zestaw akumulatorów zapewnia zasięg 230 km w modelu ë-Spacetourer.

Grecki rząd wraz z Grupą Citroën/Syngelidis, Vinci i Akuo Greece podpisał protokół ustaleń w sprawie przejścia na zieloną energię w Chalki. Co więcej, Citroën zaoferuje również mieszkańcom wyspy i lokalnym przedsiębiorstwom możliwość nabycia w pełni elektrycznych lekkich czterokołowców, samochodów osobowych i pojazdów użytkowych o zerowej emisji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.