Kierowcy ciężarówek w szoku, posypały się mandaty na S6 i A4. Za wyprzedzanie

ITD i policja za pomocą drona wzięła się za kierowców ciężarówek. Posypały się mandaty i kary.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Kierowcy ciężarówek nagminnie zapominają, że na trasie S6 obowiązuję odcinkowy zakaz wyprzedzania. Zresztą podobnie jak na Autostradzie A4 na Śląsku. Służby przyjrzały się temu zagadnieniu i posypały się mandaty.

Zobacz wideo Śląska policja ściga ciężarówki wyprzedzające w niedozwolonych miejscach na autostradzie

Na trasie S6 ITD i gdańska policja za pomocą drona zarejestrowali wykroczenia. W sumie wystawiono mandaty dla 10 ciężarówek za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Do tego zatrzymano jedną ciężarówkę za brak ubezpieczenia i jeszcze jedną za tachograf, który nie miał wykonanego w terminie badania okresowego.

Z kolei na A4 poruszały się nieoznakowane jednostki ITD. W obu stronach od węzła Jarosławiec do Legnicy zatrzymano w sumie 18 kierowców, którzy wyprzedzali w niedozwolonych miejscach. Do tego dwie ciężarówki nie posiadały ważnego przeglądu technicznego.

Obecnie nie ma w Polsce powszechnego zakazu wyprzedzania dla ciężarówek, chociaż co jakiś czas takie głosy słychać. Na zachodzie Europy funkcjonują takie zakazy, chociażby w Słowenii. W Polsce natomiast są jedyne odcinki, gdzie ciężarówki nie mogą wyprzedzać, chociażby jak te powyżej. Inne miejsca to:

  • Autostrada A1 – w województwie łódzkim na obu jezdniach na wysokości Miejsc Obsługi Podróżnych Głowno i Wiśniowa Góra oraz na wszystkich budowanych odcinkach autostrady z organizacją ruchu 2+2, czyli Tuszyn - Piotrków Trybunalski, Kamieńsk - Radomsko i Radomsko - granica woj. Łódzkiego i śląskiego.
  • Autostrada A2 – w województwach łódzkim i mazowieckim na obu jezdniach na odcinku Łódź-Warszawa.
  • Autostrada A4 – w województwie opolskim (pomiędzy węzłami Brzeg i Strzelce Opolskie w obu kierunkach), w województwie dolnośląskim (pomiędzy Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim, na wzniesieniach przy węźle Legnickie Pole i Lubiatów, pomiędzy węzłami Kostomłoty i Gościsław na obu jezdniach, na jezdni północnej pomiędzy węzłami Udanin i Budziszów), w województwie śląskim (pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Ostropa w obu kierunkach), w województwie małopolskim (od węzła Balice do węzła Brzesko).
  • Autostrada A6 – w województwie zachodniopomorskim pomiędzy węzłami Klucz i Podjuchy w obu kierunkach.
  • Autostrada A8 – w województwie dolnośląskim między węzłami Wrocław Północ i Psie Pole w obu kierunkach.

Kierowcy TIR-ów w Polsce mogą być karani za wyprzedzanie na powyższych odcinkach, za blokowanie pasa długim wyprzedzaniem czy za nadmierną prędkość. Grozi im za to 500 zł mandaty i 6 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.