Koniec przebudowy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Centrum wreszcie odetchnie

Od kilku miesięcy w centrum Warszawy trwał remont. Budowano nowy chodnik, drogi rowerowe i dodatkowe miejsca postojowe. Prace właśnie dobiegły końca, a ostatnim zadaniem było posadzenie zieleni - stolica zyskała 38 nowych drzew, a będzie ich jeszcze więcej.

Sadzenie zieleni, w tym 38 lip srebrzystych "Varsaviensis", zakończyło przebudowę zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Zmiany wiązały się z remontem chodnika, budową drogi rowerowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych na jezdni.

Zobacz wideo

Zakończona inwestycja to pierwszy krok do odnowienia ul. Marszałkowskiej w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Wybudowano drogę dla rowerów, która na północy włączyła się do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską, a na południu zostanie spięta z układem ścieżek, którego budowa ruszyła kilka tygodni temu.

Zarząd Dróg Miejskich wyremontował też chodnik. Starą, pochodzącą sprzed dwóch dekad kostkę zastąpiono prostymi płytami chodnikowymi. W kilku miejscach położono je w nowym śladzie, co ułatwiło dojście na przystanek autobusowy "Centrum 03". Przeniesiono również miejsca postojowe z chodnika na jezdnię. Nowe miejsca wyznaczono na dotychczasowym przewymiarowanym prawym pasie. Kierowcy parkują tam równolegle do kierunku jazdy.

Zielona Warszawa

Kropkę nad "i" zmian stanowiła zieleń. Wzdłuż Marszałkowskiej stanęło 38 lip srebrzystych "Varsaviensis". Poza drzewami miasto posadziło również liczne krzewy i byliny, w tym m.in. żywopłot z irgi. Dziś lipy nie prezentują się w pełni okazale, bo jest już coraz głębsza jesień i tracą liście. Jednak kiedy po zimie je wypuszczą, upiększą Marszałkowską wzdłuż pl. Defilad.

Przebudowa chodnika przy ul. Marszałkowskiej w WarszawiePrzebudowa chodnika przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie Zarząd Dróg Miejskich

Więcej zieleni, poprawa dostępności

Nowych roślin w centrum stolicy będzie więcej. Na południe od miejsca, w którym posadzono lipy, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Na samym rondzie i w narożnikach pojawi się zieleń, w tym 58 drzew. Dopełnią one resztę wprowadzanych zmian – budowy czterech naziemnych przejść dla pieszych, które poprowadzą do przedłużonych i poszerzonych przystanków tramwajowych. Obok pasów powstaną przejazdy rowerowe – na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej.

W ramach Nowego Centrum Warszawy przebudowany będzie również tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.

W sumie w tym roku centrum Warszawy miasta zyska ok. hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 nowych drzew, zostaną posadzone krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.

Przebudowa chodnika przy ul. Marszałkowskiej w WarszawiePrzebudowa chodnika przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie Zarząd Dróg Miejskich

Projektowane są już dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej.

Więcej o planowanym remoncie Alei Jerozolimskich pisaliśmy tutaj:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.