Cztery sytuacje, kiedy OC się automatycznie nie przedłuża. Wysoka kara

Czy wiesz, że polisa OC nie zawsze przedłuża się automatycznie? To wiedza, która jest ważna chociażby dlatego, że może uchronić kierowcę przed opłatą karną wynoszącą nawet 5600 zł!

Więcej o komunikacyjnych ubezpieczeniach OC przeczytasz w serwisie Gazeta.pl.

Nie brakuje kierowców, którzy marginalizują znaczenie polisy OC. Nie sprawdzają terminu jej obowiązywania, bo ubezpieczenie przecież przedłuży się automatycznie, a wtedy firma poinformuje o wysokości składki listem. Niestety może się okazać, że kierowca zamiast informacji o opłacie za OC dostanie informację o jego braku. A w tym przypadku koszty staną się dużo wyższe. Pomijając ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, prowadzący będzie musiał opłacić też karę. A ta w przypadku auta osobowego wynosi od 1120 do 5600 zł.

Zobacz wideo Test Forda Mustanga Mach-E

Kupiłeś auto używane? Pilnuj terminu OC.

Polisa OC na samochód nie przedłuży się automatycznie przede wszystkim wtedy, gdy kupimy auto używane i zdecydujemy się skorzystać z posiadanego przez nie ubezpieczenia. Po minięciu okresu jego ważności kierowca będzie musiał zawrzeć nową polisę – na swoje dane. Identyczna zasada może pojawić się także wtedy, gdy kierowca po zakupie poinformuje zakład ubezpieczeń o transakcji i zmianie właściciela.

Ubezpieczenie OC nie zostanie automatycznie przedłużone także wtedy, gdy kierowca wszedł w posiadanie pojazdu na mocy spadku lub darowizny. Może skorzystać z polisy do końca, ale później musi pamiętać o zakupie nowej.

Kiedy jeszcze OC nie przedłuża się automatycznie?

Są jeszcze dwa przypadki, w których ubezpieczyciel automatycznie nie przedłuży polisy OC. Konkretnie mowa o:

  1. Sytuacji, w której kierowca rozłożył płatność składki na razy i nie wpłacił jednej z rat. Brak wszystkich płatności sprawia, że ubezpieczyciel nie przedłuży nam polisy z automatu.
  2. Sytuacji, w której kierowca kupił np. pojazd sprowadzony, który miał krótkoterminowe OC. Ono co do zasady nie przedłuża się – a jest zawierane na okres od miesiąca do 12 miesięcy.

Kara za brak OC jest dotkliwa. To nawet 5600 zł dla osobówek

Na koniec warto wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Pisaliśmy o tym, że kara za brak OC zawiera się w widełkach. Od czego one zależą? Przede wszystkim od tego, ile samochód pozostawał bez obowiązkowej polisy. Jeżeli nie miał ubezpieczenia do 3 dni, opłata karna to 1120 zł. gdy termin sięgnął od 4 do 14 dni, kwota rośnie do 2800 zł. Powyżej 14 dni kierowca otrzyma karę maksymalną wynoszącą dokładnie 5600 zł. I sumy te są aktualne tylko w roku 2021. W przyszłym wzrosną – bo maksymalna kara to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.

Kolizja trzech aut na Trasie ŁazienkowskiejKiedy nie działa ubezpieczenie OC? Wyłączeń jest kilka

Powyższe opłaty obowiązują w przypadku samochodów osobowych. Dla innych typów pojazdów mogą być wyższe lub niższe. I tak:

Kara za brak OC w 2021 r., inny pojazd (motocykl lub rower)

  • Powyżej 14 dni – 930 zł
  • Od 4 do 14 dni – 470 zł
  • Do 3 dni – 190 zł

Kara za brak OC w 2021 r., samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy

  • Powyżej 14 dni – 8 400 zł
  • Od 4 do 14 dni – 4 200 zł
  • Do 3 dni – 1 680 zł
Więcej o: