Na drogach coraz ciemniej. ITS za darmo sprawdzi światła w twoim samochodzie

"Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Tak nazywa się kampania społeczna prowadzona m.in. przez Instytut Transportu Samochodowego. Akcja ma na celu zachęcenie kierowców do bezpłatnego skontrolowania oświetlenia w swoich samochodach.

Więcej informacji o bezpieczeństwie na polskich drogach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jesień już w pełni, dni są coraz krótsze a to oznacza, że znacznie więcej jeździmy po zmroku. Najbliższe miesiące upłyną kierowcom pod znakiem nienajlepszej widoczności i wielu kilometrów pokonywanych po słabo oświetlonych drogach. Dlatego Instytut Transportu Samochodowego po raz kolejny rusza z kampanią "Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo". Ma ona na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.

Zobacz wideo Pijany kierowca wjechał w radiowóz stojący na światłach awaryjnych

Prawidłowo ustawione światła

Działające oświetlenie w pojeździe to nie tylko sprawna żarówka i czysty odbłyśnik. To ich ogólny stan techniczny a poza tym właściwe ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła.

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny. Dlatego w ramach prowadzonej kampanii odbędą się ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, działających w sieci DEKRA, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

W dniach 23.10, 6.11, 20.11. oraz 4.12.2021 r. kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł swoich pojazdów. Aplikacja Yanosik "doprowadzi" użytkowników do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię społeczną. Dodatkowo w wybranych terminach, policjanci ruchu drogowego będą prowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.

Tu można znaleźć wykaz stacji diagnostycznych, które biorą udział w kampanii. Wykaz pojawił się także także na stronach jednostek policji w całej Polsce, a także na stronie ITS-u.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.