Orlen idzie z duchem czasu. Do 2030 r. 50 stacji wodorowych

Orlen zapowiedział, że niedługo otworzy pierwsze ogólnodostępne stacje wodorowe. Natomiast do 2030 r. planuje posiadać w swojej ofercie 50 takich punktów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więc wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Orlen dzięki środkom unijnym – 2 mld euro – ma zamiar otworzyć pierwsze ogólnodostępne stacje wodoru. Na pierwszy rzut zdecydowano się na Katowice i Poznań. Natomiast we Włocławku ma powstać mobilna stacja wodoru.

Zobacz wideo Nawet 90 tys. zł dopłaty do auta na wodór. Właśnie ruszył nowy program

Firma zapowiada, że wybudowane przez nich stacje będą dostosowane do każdego rodzaju pojazdów wodorowych, w tym także do tych, które w standardzie ciśnienia mają 700 barów (samochody osobowe) oraz 350 barów (autobusy oraz pojazdy ciężkie). Infrastruktura ma umożliwić tankowanie łącznie ponad 40 autobusów, samochodów osobowych i innych pojazdów zasilanych ogniwami.

Orlen przewiduje, że prace związane z budową stacji ruszą na przełomie 2021-22 roku. Według ich szacunków zapotrzebowanie jednego autobusu na wodór to 30 kg/dzień, co pozwala przejechać około 300 km.

Na rynku obecnie dostępnych jest tylko kilka pojazdów wodorowych, a najbardziej znane to Toyota Mirai oraz Hyundai NEXO. Inni producenci również pracują nad pojazdami z takim napędem.

Orlen zapowiada, że do 2030 r. w całej Polsce chce wybudować 50 stacji tankowania wodorem.

Więcej o: