Dziś otwarcie S19 od Lasów Janowskich. Kolejny odcinek Via Carpatia

Do ruchu oddano kolejny fragment ogólnoeuropejskiego szlaku transportowego Via Carpatia. Tym razem kierowcy pojadą ekspresówką od miejscowości Zdziary do Lasów Janowskich.

Więcej ciekawych artykułów o motoryzacji znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w poniedziałek 11 października odda do ruchu kolejny fragment trasy S19 znanej jako Via Carpatia. Otwarcie trasy nastąpi w godzinach popołudniowych - po pracy kierowcy wjadą na nowy fragment o długości około 9,5 kilometra.

Z każdym oddanym odcinkiem, podpisaną umową i ogłoszonym przetargiem zbliżamy się do zrealizowania szlaku Via Carpatia. Z odcinkiem od Lasów Janowskich do Zdziar, na terenie Polski, kierowcy będą mieli do dyspozycji ok. 93 km tej trasy, zaś w realizacji jest ponad 310 km

- powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?
Ponadto czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na budowę kolejnych odcinków Via Carpatia o długości 126,7 km. Na etapie przygotowania jest nieco ponad 150 km tej trasy

- dodał szef GDDKiA.

S19 obwodnica Kocka i Woli SkromowskiejGDDKiA szuka wykonawcy nowych odcinków Via Carpatia. Na celowniku Lubartów i Lublin

Nowy fragment Via Carpatia

Nowo otwarty odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Droga ekspresowa S19 przebiega tam równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z województwem podkarpackim, droga odbija w lewo i przecina obszary leśne, gdzie po obu stronach drogi wybudowano Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa.

Po wschodniej stronie droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły. Następnie odbija na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary przez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.

Trasa S19, Via Carpatia, Zdzary - Lasy JanowskieTrasa S19, Via Carpatia, Zdzary - Lasy Janowskie GDDKiA

Wykonawca i zakres prac

Wykonawcą inwestycji, której wartość to ponad 236,3 mln zł było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner). W ramach umowy wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, parę MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący drogę ekspresową S19 z DK19.

Via Carpatia, która w dużej mierze pokrywa się z trasą S19 to europejska trasa, która ma połączyć południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozwinie handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. 570-kilometrowa S19 to ekspresówka przebiegająca przez wschodnią część kraju. Łączy granicę ze Słowacją, Rzeszów i Lublin z Białymstokiem, a dalej pozwoli pojechać na Białoruś.

Via Carpatia, S19, granica woj. mazowieckiego i lubelskiego - Międzyrzec PodlaskiVia Carpatia jeszcze dłuższa. Kolejny przetarg na S19 pod Międzyrzecem Podlaskim

Trasa S19, Via CarpatiaTrasa S19, Via Carpatia GDDKiA

Więcej o: