Ograniczenia prędkości w Polsce. W tym roku była już jedna zmiana, będzie kolejna

Filip Trusz
Jeszcze w tym roku kierowcy mają być znacznie ostrzej karani za zbyt szybką jazdę. Do grudnia warto więc odświezyć sobie najważniejsza zasady i w końcu zacząć przestrzegać ograniczeń.

W 2021 r. była już wielka zmiana

Od połowy roku polscy kierowcy powinni jeździć wolniej w terenie zabudowanym w nocy. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym zostało ujednolicone. Niezależnie od pory dnia kierowcy mogą jechać maksymalnie 50 km/h, o ile znak nie wskazuje innej wartości. Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym taki podział istniał i w godzinach nocnych można było jeździć 60 km/h. Ze względów bezpieczeństwa został zniesiony w ramach większej grupy zmienionych przepisów. Co jeszcze się zmienia? M.in. pieszy uzyska pierwszeństwo jeszcze przed przejściem, a jazda na zderzaku będzie karana na drogach szybkiego ruchu.

Czy w obszarze zabudowanym zawsze powinniśmy jechać 50 km/h?

To ogólne zasady dotyczące limitów prędkości w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak zawsze obserwować znaki, ponieważ są miejsca, w których limity są inne. W miastach - na większych, najczęściej dwu- lub trzypasmowych - ulicach często można jechać 70 km/h lub 80 km/h. Z kolei w miejscach, gdzie mieszka dużo ludzi albo zlokalizowane są szkoły, ograniczenie wynosi np. 30 km/h. Miejsc z ograniczeniem 30 km/h będzie niedługo znacznie więcej - tworzenie stref z limitem 30 km/h rekomendował właśnie Parlament Europejski, o czym pisaliśmy w tym miejscu:

Ograniczenie prędkości do 30 km/h - zdjęcie ilustracyjneParlament Europejski zdecydował. 30 km/h to nowe 50 km/h. Będziemy jeździć znacznie wolniej

Mandaty za prędkość. Ta wyliczanka straci (a przynajmniej powinna) ważność jeszcze w tym roku

To właśnie poważne zaostrzenie taryfikatora mandatów będzie drugą ze zmian, które zapowiedziano na ten rok. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy rządowi uda się dotrzymać obiecanego terminu, w co trochę wątpimy, ale na razie nikt oficjalnej daty nie zdementował. To oznacza, że już od pierwszego grudnia poniższa wyliczanka kompletnie się zdezaktualizuje. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu dwóch lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł. A jak wyglądają mandaty teraz?

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł.
 • Od 11 do 20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne.
 • Od 21 do 30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne.
 • Od 31 do 40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych.
 • Od 41 do 50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych.
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h kierowca zostanie ukarany nie tylko dotkliwym mandatem (400-500 zł i 10 pkt karnych), ale może także stracić prawo jazdy na trzy miesiące.

Zobacz wideo Co się zmieni od grudnia 2021? Jak wzrosną mandaty? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zmiany:

Ograniczenie prędkości na terenie całej miejscowości. Jak je rozpoznać?

Czasem przy wjeździe do danej miejscowości, pod jej nazwą lub znakiem "obszar zabudowany", zobaczymy znak z informacją o ograniczeniu prędkości. Bardzo ważne: w takiej sytuacji ograniczenie na znaku obowiązuje na terenie całej miejscowości i nie jest odwoływane przez skrzyżowania. Ograniczenie obowiązuje do końca obszaru zabudowanego. Może zostać też odwołane przez znak z innym limitem dopuszczalnej prędkości. Warto mieć to na uwadze, bo zdarzają się miejscowości, gdzie jechać można np. 30 lub 40 km/h, łatwo więc o złamanie przepisów ze zwykłego przyzwyczajenia.

Strefa ograniczonej prędkości

Znak "strefa ograniczonej prędkości", który widzicie poniżej (to klasyczny znak ograniczenia prędkości, ale na kwadratowym znaku) oznacza wjazd do strefy w obszarze zabudowanym, w którym obowiązuje niższy limit dozwolonej prędkości. Ograniczenie to obowiązuje aż do momentu, kiedy nie miniemy znaku informującego o końcu strefy. Wygląda praktycznie identycznie, ale jest przekreślony. Skrzyżowania nie odwołują tego ograniczenia.

Ograniczenie prędkościOgraniczenie prędkości Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Dozwolona prędkość poza obszarem zabudowanym. Na drodze ekspresowej limit prędkości to 120 km/h? Tak, ale nie zawsze

Jak szybko możemy jechać poza obszarem zabudowanym?

 • Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h
 • Na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h
 • Na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h
 • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h
 • Na autostradach - 140 km/h

Raz jeszcze przypominamy o uważnej obserwacji drogi i patrzeniu na znaki. Są odcinki dróg szybkiego ruchu, na których wprowadzono niższe limity prędkości i to one są obowiązujące. Chwila nieuwagi może nas kosztować mandat.

Co odwołuje ograniczenie prędkości?

 • Skrzyżowanie,
 • Inny znak ograniczenia prędkości,
 • Znak informujący o końcu zakazów,
 • Koniec lub początek obszaru zabudowanego,
 • Koniec lub początek strefy zamieszkania.

Czy skrzyżowanie zawsze odwołuje ograniczenie prędkości?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami w myśl prawa. W polskich przepisach mamy też coś takiego jak "połączenie dróg". Mowa tu np. o sytuacji, kiedy z naszą drogą łączy się droga wewnętrzna, gruntowa, dojazdowa do posesji lub utwardzona o długości do 20 km/h. Takie "skrzyżowania" nie odwołują ograniczeń prędkości. Na drogach o dwóch jezdniach znaki nie są odwołane, jeśli skrzyżowanie występuje po lewej stronie i nie ma połączenia z jezdnią z prawej strony. Skrzyżowania nie odwołują też ograniczeń prędkości, gdy występuje po lewej stronie dwujezdniowej drogi (czyli takie, od którego jesteśmy ogrodzeni pasem zieleni).

Czy próg zwalniający odwołuje ograniczenie prędkości?

Nie. Progi zwalniające nie odwołują ograniczenia prędkości. Ograniczenie zostaje zdjęte, dopiero kiedy miniemy znak mówiący o końcu niższego limitu dozwolonej prędkości lub przejedziemy przez skrzyżowanie.

Kielce, ul. Śląska. Znaki informujące o ograniczeniu prędkości oraz progu zwalniającymKielce, ul. Śląska. Znaki informujące o ograniczeniu prędkości oraz progu zwalniającym PAWEŁ MAŁECKI

A jak szybko można jechać z przyczepą?

W terenie zabudowanym obowiązują nas takie same przepisy, jak samochody osobowe - zazwyczaj to 50-60 km/h (oczywiście są miejskie drogi o niższym ograniczeniu, zawsze trzeba patrzeć na znaki). WAŻNE: w obszarze zabudowanym z przyczepą nie możemy przekraczać 60 km/h, nawet jeżeli jedziemy ulicą, gdzie ograniczenie prędkości jest wyższe,

 • poza terenem zabudowanym na drodze jednojezdniowej - 70 km/h,
 • poza terenem zabudowanym na drodze dwujezdniowej - 80 km/h,
 • na drogach ekspresowych i autostradach - 80 km/h.
Więcej o: