Toyota zapowiada mini-crossovera. Aygo X zadebiutuje jeszcze w tym roku

SUV-y i crossovery to bez wątpienia najpopularniejsze segmenty samochodów ostatnich czasów. Podniesione nadwozia są dostępne we wszystkich możliwych rozmiarach - od wielkich, 7-osobowych krążowników, po małe, miejskie crossovery. Ta druga grupa niedługo doczeka się nowego reprezentanta, bo Toyota zapowiedziała model Aygo X.

Toyota Aygo X ma być małym crossoverem do miasta, który jednocześnie będzie unikalny w swojej klasie. Segment A stracił na popularności w ostatnich latach, ale może powrót w wersji z podniesionym nadwoziem jest metodą na wskrzeszenie najmniejszych samochodów na rynku.

Zobacz wideo Recenzujemy Toyotę Corollę w wersji kombi

Aygo X będzie trzecim modelem opracowanym na platformie GA-B z serii TNGA. Pierwszym samochodem zbudowanym na tej platformie był nowy Yaris, a drugim – crossover segmentu B, Yaris Cross. Aygo X będzie od podstaw zaplanowane, zaprojektowane i produkowane w Europie, z nastawieniem na europejskiego konsumenta. Tym samym Toyota umocni swoją pozycję na rynku SUV-ów i crossoverów.

Związek "X"

"X" w nazwie auta to zarówno symbol "cross" oznaczający crossovera, jak i nawiązanie do znaku X wkomponowanego w przedni pas Aygo aktualnej, drugiej generacji. Od samego początku, czyli od 2005 roku, Aygo jest najtańszym modelem Toyoty, który mimo niskiej ceny wyróżnia się atrakcyjnym, młodzieżowym charakterem.

Toyota Yaris CrossToyota Yaris Cross fot. Maciej Gis

Opracowany w Europie dla Europy

Opracowując nowy model Aygo X, Toyota zdecydowała oprzeć się wyłącznie na własnym zespole. Podobnie jak w przypadku Yarisa Cross, za cały proces rozwoju nowego auta – planowanie, projekt konstrukcji, opracowanie stylistyki nadwozia i produkcję – odpowiada Toyota Motor Europe.

Toyota Aygo X będzie produkowana w fabryce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic w Kolinie. Premiera została zaplanowana na listopad 2021 roku, zatem już za kilka tygodni poznamy nowego crossovera ze zeuropeizowanej Japonii.

Toyota Aygo x, teaserToyota Aygo x, teaser Toyota

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.