Nowy fragment S7 pod Krakowem już otwarty

Wczoraj otwarto nowy fragment trasy S7 pod Krakowem. Odcinek od Szczepanowic do Widomej poprawi lokalny ruch i znacznie usprawni podróżowanie na południu kraju.

W poniedziałek 4 października kierowcy zyskali pierwszy z odcinków drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim na północ od Krakowa. Dzięki temu będzie można bezpiecznie i komfortowo ominąć miasto Słomniki, skracając czas przejazdu. To też ulga dla mieszkańców tego miasta. Będą mogli odetchnąć od codziennych korków i ogromnego natężenia ruchu, które tworzyły się na DK7, przebiegającej przez środek miasta. Inwestycja kosztowała 508 mln zł.

Zobacz wideo Dlaczego opony są tak ważne w samochodach sportowych?

Jadąc od Krakowa w kierunku Warszawy na węźle Widoma będzie można zjechać z drogi krajowej nr 7, omijając Słomniki i na węźle Szczepanowice wjechać ponownie na DK7. Tak będzie do czasu ukończenia kolejnych odcinków S7 budowanych w kierunku granicy województw małopolskiego i świętokrzyskiego, czyli S7 Miechów - Szczepanowice i Moczydło - Miechów.

S7 Szczepanowice - Widoma

Nowa trasa ma 13,1 km długości i status drogi ekspresowej z dwiema jezdniami. Każda ma po dwa pasy ruchu z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Powstały dwa węzły drogowe (Szczepanowice i Widoma), dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP-y Widoma), Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej, dziesięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i jedna estakada. Przebiega nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą w Szczepanowicach. Jest najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku - mierzy 681 metrów na jezdni w kierunku Warszawy i 689 metrów na jezdni w kierunku Krakowa.

Trasa S7, Widoma - SzczepanowiceTrasa S7, Widoma - Szczepanowice GDDKiA

Z niemal 730 km drogi krajowej nr 7 łączącej Gdańsk z Chyżnem na granicy ze Słowacją, blisko 450 km jest w standardzie drogi ekspresowej. Realizujemy niemal 190 km tej trasy i w tym roku udostępnimy kolejne odcinki.W przygotowaniu mamy niemal 60 km trasy, łącznie z odcinkiem od Rabki Zdrój do granicy ze Słowacją. Szukamy również korytarza przebiegu S7 pomiędzy Krakowem i Myślenicami

- podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Pozostałe odcinki S7 na północ Krakowa

Blisko 56-kilometrowy odcinek S7 od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa został podzielony na cztery krótsze odcinki:

 • Moczydło - Miechów,
 • Miechów - Szczepanowice,
 • Szczepanowice - Widoma,
 • Widoma - Kraków (z włączeniem do węzła Kraków Nowa Huta).

Trasa S7, Widoma - SzczepanowiceTrasa S7, Widoma - Szczepanowice GDDKiA

Droga ekspresowa S7 będzie jednocześnie obwodnicą dla trzech miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Przewidziano na niej aż osiem węzłów:

 • Książ,
 • Miechów,
 • Szczepanowice,
 • Widoma,
 • Łuczyce,
 • Raciborowice,
 • Kraków Mistrzejowice,
 • Kraków Grębałów.

Trasa S7, Widoma - SzczepanowiceTrasa S7, Widoma - Szczepanowice GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.