Jak ognia trzeba unikać wyprzedzania przed znakiem D-6. Od grudnia zabiorą za to prawo jazdy

Znak D-6 od grudnia stanie się wręcz symbolem zmian, jakie rządzący szykują w taryfikatorze mandatów. Zmian, które są bardzo potrzebne.

Od grudniu 2021 r. ma zacząć obowiązywać nowy, znacznie surowszy taryfikator mandatów. Projekt zmian przewiduje szczególne zaostrzenie kar za przekraczanie dozwolonej prędkości, prowadzenie na podwójnym gazie i wszelkie wykroczenia względem pieszych. Na kilka tygodni przed wejściem w życie nowych mandatów postanowiono zaostrzyć kary za wykroczenia popełniane przed i na przejściach dla pieszych.

Zobacz wideo Co się zmieni od grudnia 2021? Jak wzrosną mandaty?

Nowe mandaty za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Znak ostrzegawczy A-16 (żółty trójkąt z pieszym) to dla kierowcy informacja, że zbliża się do przejścia dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej. Dodatkowo, bezpośrednio przed przejściem ustawiany jest znak D-6 (pieszy wrysowany w biały trójkąt wpisany w niebieski kwadrat). Nie ma możliwości, by wyprzedzanie między tymi znakami odbyło się w bezpieczny sposób. Najlepiej zrezygnować z niego już wtedy, gdy tylko dostrzeżemy znak A-16 (nawet jeśli dzieli nas od niego spora odległość).

Znaki informujące o przejściu dla pieszychZnaki informujące o przejściu dla pieszych Fot. Moto.pl

Batem, który od grudnia ma powstrzymać kierowców od wyprzedzania na i przed przejściami dla pieszych, będzie nowy taryfikator mandatów. W projekcie zmian, który jest procedowany, znajdujemy zapis mówiący, że kierowca, który:

  • nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,
  • nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
  • wyprzedza pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
  • omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • narusza zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych,

narazi się na mandat w wysokości 1,5 tys. zł. Co ważne, jeśli kierowca popełni któreś z tych wykroczeń drugi raz w ciągu dwóch lat, wówczas zostanie ukarany mandatem w wysokości minimum 3 tys. zł. To jednak nie koniec.

Nie tylko mandat. Zabiorą prawo jazdy za wyprzedzanie na pasach

Na ostatniej prostej wprowadzania wysokich kar dla kierowców do projektu ustawy dopisano art. 86b § 4, w którym czytamy:

W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 (wymienionej wyżej pięć punktów - red.) można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

Innymi słowy, w razie spowodowania realnego i konkretnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł orzec wobec kierowcy karę zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z tym przepisem zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach. Chodzi o okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Warto pamiętać, że wyprzedzanie dozwolone jest tylko na tych przejściach, na których ruch organizowany jest przez sygnalizację świetlną (i tylko, gdy świeci się zielone światło).

Więcej o: