Straż Graniczna dostała nowe zabawki. Ich koszt: 22 mln zł [WIDEO]

Straż Graniczna odebrała 13 nowych pojazdów obserwacyjnych. Ich koszt może przyprawić o zawrót głowy.

Straż Graniczna odebrała zmodyfikowane Toyoty Hilux w ilości 13 sztuk, których wartość w sumie wynosi 22 mln zł. Zakupione zostały w ramach ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa 2017-2020".

 

Toyota Hilux dla straży pomalowana została na matowy, zielony kolor oraz została wzmocniona. Z dodatkowe wyposażenia warto wymienić: systemy optoelektroniczne, takie jakie są na wieżach obserwacyjnych czy czułą kamerę światła dziennego, dzięki której można oglądać obszar w jakości HD nawet przy małym naświetleniu.

Zobacz wideo Nowy SUV Toyoty - to największy pojazd tej marki w europejskim portfolio

Aby poprawić jakość komfortu służby, przeniesiono stanowiska operatorskie do pierwszego rzędu, dzięki czemu funkcjonariusze nie muszą wychodzić z pojazdu, aby rozpocząć obserwację. Wykorzystano również nowe elementy konstrukcji pojazdów, dzięki czemu są bardziej mobilne w trudnym terenie w porównaniu do ich poprzedników.

Straż Graniczna podkreśla, że urządzenia do obserwacji współpracują z cyfrową mapą, gdzie nanoszą aktualną pozycję obiektu obserwowanego, dzięki czemu operatorzy mają większą przejrzystość sytuacji. Kamera termowizyjna jest w stanie wychwycić obiekt wielkości człowieka i prowadzić obserwację z kilkunastu kilometrów.

Wszystkie Przewoźne Jednostki Nadzoru wzmocnią granicę zewnętrzną, ale obecnie przede wszystkim będą skierowane na granicę polsko-białoruską. Docelową zostaną skierowane do oddziałów: Nadbużańskiego na granicę z Białorusią i z Ukrainą (5 pojazdów), Warmińsko-Mazurskiego na granicę z Rosją (3) i Podlaskiego na granicę z Białorusią (5). Do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zostaną oddelegowane jeszcze 3 pojazdy, które obecnie są w Warmińsko-Mazurskim Oddziale i Nadbużańskim oddziale.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.